Bylo to drama až do závěrečné minuty letošního ročníku východní skupiny 1. A třídy. Dvojicí sestupujících z druhé nejvyšší krajské soutěže se nakonec stali fotbalisté poslední Radešínské Svratky a jen o bod lepší celek Koutů.

Situace Radešínky se zdála být před pár týdny takřka beznadějná. Pak ale přišlo několik výher a před posledními dvěma koly měli její hráči záchranu ve vlastích rukách.

Jenže po domácí prohře 0:3 s podobně ohroženými Kouty museli v pátek zvítězit v Jemnicku. Místo toho přišla jen remíza 1:1. „Je to škoda, protože v případě výhry bychom se zachránili,“ postýskl si kouč Radešínské Svratky Martin Mužátko.

Fotbalisté Pelhřimova (v bílých dresech) obsadili v konečné tabulce letošního ročníku krajského přeboru druhé místo. O dva body před Novou Vsí.
Druzí jen o prsa. Fotbalisté Pelhřimova se před Novou Vsí udrželi těsnou výhrou

K vítězství jeho celek neměl daleko. „Už v nastavení vystřelil Lukáš Dvořák přesně k tyči, mimo dosah gólmana. Jenže balon smolně trefil těsně před brankovou čárou stojícího spoluhráče Lišku. A za chvíli tak v našich řadách zavládl smutek,“ popsal.

Příčiny sestupu ale Mužátko viděl jinde. „Záchranu jsme si prohráli ve vzájemných zápasech s dalšími třemi podobně ohroženými celky. Vždyť my jsme ze šesti utkání s nimi uhráli pouhé dva body. Co je nám pak platné, že dokážeme porazit celky z vršku tabulky,“ mrzelo kouče Svratky.

V klíčových okamžicích také chyběly celku ze Žďárska potřebné zkušenosti. „Máme věkový průměr týmu nějakých třiadvacet let. Když o nic nešlo, dokázali jsme trápit favority. Jenže v těch rozhodujících chvílích nám chyběly zkušenosti, kila, ale i bojovnost,“ řekl Mužátko.

Sestup předposledních Koutů se rozhodně nečekal. Před sezonou se s nimi počítalo spíše na opačný pól tabulky. „Vzadu jsme vyráběli až neuvěřitelné chyby. Vždyť my jsme soupeřům v každém utkání na góly namazali,“ kabonil se trenér Koutů Petr Munduch.

Fotbalisté Velkého Beranova (v bílém) dotáhli vydařenou sezonu až do úplného konce. Po vysoké výhře 12:0 nad céčkem Havlíčkova Brodu si zajistili postup do 1. A třídy.
Demolice na závěr. Fotbalisté Velkého Beranova slaví historický klubový úspěch

A hned dodal druhou příčinu. „Zkraje podzimu se zranil Neumann, čímž nám odešlo více než dvacet jeho branek. Jeho odchodem ale trpěla celá ofenziva. Předtím jsem za sezonu dávali šedesát branek, letos sotva třetinu,“ přiznal.

Přesto v Koutech věří, že jejich pád do 1. B třídy ještě nemusí být definitivní. „Máme indicie, že se některé kluby chtějí z 1. A třídy odhlásit. A navíc z 1. B pro změnu některé nechtějí postupovat. Takže bychom se mohli zachránit.“

V případě sestupu chtějí Kouty okamžitě zpět. A pokud záchrana u zeleného stolu klapne? „Je to pro nás velká výstraha, proto už máme domluvené dva kvalitní střelce z týmů 1. B třídy. Pokud se zachráníme, posílí nás,“ prozradil Munduch.


Načítám tabulku ...