Bernard cup 2023 se bude hrát od 18. února do 18. března a představí se na něm pět týmů z Vysočiny hrajících krajský přebor nebo I. A třídu a jeden docela atraktivní klub z Kutnohorska. „Takhle kvalitní obsazení jsme na Bernard cupu za posledních deset let neměli,“ zdůraznil předseda pořádajícího AFC Humpolec a současně předseda letošního Bernard cupu Václav Duben.

Každý z účastníků odehraje na turnaji pět utkání. Systém letošního ročníku turnaje navíc zajistí, že účastníci budou mít jasně daný program přípravných zápasů. „Přihlášením do turnaje odpadla účastníkům starost se sjednáváním přípravných zápasů,“ připomněl Václav Duben. Hrát se bude vždy v sobotu, pokaždé jsou na programu tři utkání, tedy kompletní kolo. Bernard cup 2023 vyvrcholí týden před jarním startem mistrovských soutěží.

Prvenství z loňského roku bude obhajovat Sokol Štoky, který přezimuje na čtvrté příčce A skupiny I. A třídy, ale favoritem není. Vyšší soutěž hraje Sapeli Polná, která zakončila podzimní část krajského přeboru na třetím místě.

Na fotbalisty Bystřice na jaře čekají záchranářské boje o udržení příslušnosti ke čtvrté nejvyšší soutěži v Česku. Tomu také přizpůsobili start zimní přípravy.
Tomu se říká tempo. Fotbalisté Bystřice už stihli odehrát úvodní přípravný zápas

Ve stejné soutěži jako Štoky aktuálně působí také rezervy dvou účastníků divize, a sice havlíčkobrodského Slovanu a pořádající humpoleckého AFC. Zástupcem B skupiny I. A třídy na letošním Bernard cupu bude Sokol Bedřichov.

Šestým účastníkem turnaje je pak Sokol Červené Janovice, který patří k předním mužstvům v okresním přeboru na Kutnohorsku. V klubu působí hned několik fotbalistů, kteří v minulosti reprezentovali Českou republiku, hráli v nejlepších zahraničních ligách i v nejvyšší domácí soutěži. V Humpolci by se tak mohli objevit hráči jako Tomáš Řepka, Martin Jiránek, Václav Koloušek nebo Roman Bednář. „Na Červené Janovice se těšíme,“ pronesl Václav Duben na adresu klubu, který je nováčkem okresního přeboru i adeptem na další postup.

Účastníci Bernard cupu ovšem využijí startu na turnaji také ke zkoušení vyhlédnutých posil. „Pravidla turnaje umožňují, aby kluby mohly vyzkoušet hráče, které chtějí získat do svých řad. Kromě toho, že se hraje o prestiž i pěkné ceny, jde samozřejmě o přípravu se vším všudy,“ připomněl Václav Duben.

Fotbalisté Ždírce nad Doubravou (v zelených dresech) by chtěli na jaře v moravskoslezské divizi D navázat na poměrně vydařený podzim.
Koho do branky? Fotbalisté Ždírec nyní řeší poměrně nečekaný problém s gólmany

Tradice zimního fotbalového turnaje v Humpolci se začala psát v roce 1974, až do roku 1989 se hrálo o Pohár Vítězného února. Mezi lety 1990 a 2002 měnil turnaj v rychlém sledu různé názvy, takže to byl postupně Zimní turnaj Jiskry Humpolec, Zimní turnaj FK Humpolec, Zimní turnaj Truhlářství Profil a Pohár firmy Hukov. Od roku 2003 se hraje jako Bernard cup.

Vývojem prošlo i fotbalové hnutí v Humpolci, klub AFC Humpolec je pořadatelem od roku 2013. „Měnil se i model a počet účastníků turnaje, v některých letech se hrálo třeba ve dvou výkonnostních skupinách,“ doplnil informace Václav Duben.

Turnaj má za celou svoji historii dvaadvacet vítězů, deset prvenství má na svém kontě pořadatelský klub.

BERNARD CUP 2023 (program prvního kola – sobota 18. února)
Červené Janovice – Humpolec B (14.00)
Sapeli Polná – Štoky (16.00)
Havlíčkův Brod B – Bedřichov (18.00)