Druhé největší město v Česku nemá zastoupení v nejvyšší fotbalové soutěži a velice reálně to vypadá tak, že ani pro příští sezonu se na tomto smutném faktu nic nezmění. Fotbal v Brně tápe, spíše se topí, to je neoddiskutovatelný fakt.

Důvody? Je jich dost, ale stačí zmínit dva. Bavíme se samozřejmě o Zbrojovce Brno, při vší úctě k Líšni, která se za poslední roky stala nedílnou součástí druhé ligy. Postupný sešup republikového šampiona sezony 1977/78 začal podle mého v roce 2001, kdy klub opustil ikonický stadion na Lužánkách. Ať si kdo chce, co chce říká, klub z pomalu půlmilionové metropole, který nemá odpovídající stadion, je prostě k smíchu.

Je totální ostudou celého Brna, všech jeho obyvatel i vedení města posledních tří dekád, že s tímto faktem nikdo nedokázal za tak dlouhou dobu nic udělat. Přitom fanouškovský potenciál je zde obrovský a celý český fotbal by na tom v případě jeho znovuzrození mohl jen a pouze vydělat. Na stadionu na Srbské to půjde jen stěží. Dokud se v Brně nepostaví pořádná aréna pro 30 tisíc diváků, bude se jen dál prodlužovat současná agónie.

Druhý klíčový problém, který s tím prvním úzce souvisí, je majitel klubu. Příklady Sparty, Slavie či Baníku jasně ukazují, že bez skutečně solventního majitele, který nemusí v ruce obracet každou korunu dvakrát, prostě velký fotbal dělat nelze. A Václav Bartoněk, dlouholetý majitel Zbrojovky, při vší úctě k němu, takovým člověkem není. Nekonečná sága prodeje klubu se snad už konečně blíží ke svému konci. Podaří se novému vlastníkovi fotbal v Brně probudit?


Načítám tabulku ...