Hodnocení podzimních výkonů a výsledků jedenáctky fotbalových celků v první polovině letošního ročníku moravskoslezské divize D končí Deník tím nejhorším. Stará Říše je s pouhými sedmi body na úplném dně tabulky. „Zlomila nás prohra v Tasovicích, kde jsme ztratili dvoubrankový náskok,“ sdělil trenér Staré Říše Lukáš Staněk.

Přitom po vydařeném jaru předchozí sezony byl plný optimismu. „Především závěr loňské sezony se nám vydařil. Na mužstvu byl vidět znatelný posun, proto jsem byl před začátkem tohoto ročníku pozitivně naladěný,“ přiznal Staněk.

Úvod se přitom Staré Říši vcelku povedl. Po remíze na půdě Havlíčkova Brodu doma zdolala Břeclav. Jenže to byla jediná podzimní výhra, v následujících třinácti kolech už klub z Jihlavska přidal jen tři body za stejný počet remíz.

Fotbalisté Velkého Meziříčí (v červeném) se první výhry v sezoně radovali až ve 13. kole. Na ní ale navázali dalšími dvěma vítězstvími a odlepili se z poledního místa.
Fotbalisté Velkého Meziříčí vybředli z nejhoršího, ke spokojenosti je ale daleko

Zřejmě zlomový okamžik přišel v 5. kole. „Nebudu ho šetřit, protože to nebylo poprvé, ale v Tasovicích nás doslova „zařízl“ sudí Švehla. Přitom jsme tam podali po celý zápas dobrý výkon, ale prohráli jsme 2:3. Ta prohra hráče psychicky nalomila, od té doby šly výsledky neustále proti nám,“ všiml si.

A problémy se kumulovaly. „Postihla nás zranění klíčových hráčů, do toho jsme měli velké výpadky v tréninkovém procesu. Někdy jsme trénovali pouze jednou za týden, což je na výkonnosti ohromně znát,“ komentoval.

Nejcitelnější absencí byla ztráta kapitána Lukáše Kryštůfka, který naposledy nastoupil ve čtvrtém kole. „Nemá cenu se o tom bavit. Takového hráče, s tolika zkušenostmi, navíc na postu stopera, by chtěl mít na hřišti každý trenér. Lukáš k tomu dokáže mančaft řídit a motivovat, na hřišti si zjedná respekt,“ neskrýval Staněk.

S ideální formou se také nepotkala hlavní ofenzivní opora klubu z Jihlavska. „Spolu s Kryštůfkem měl naši hru ve středu pole táhnout Richard Svoboda. Dali jsme mu volnost, jenže se mu nedařilo, navíc pak chyběl, protože reprezentoval na mistrovství světa v malém fotbalu,“ prozradil.

Podobně jako před rokem, také v letošní sezoně čeká na fotbalisty Speřic (v červeném) jarní boj o záchranu v moravskoslezské divizi D.
Fotbalisté Speřic na podzim nečekaně až příliš často selhávali na domácí půdě

Ani změny v sestavě se neosvědčily. „Postupně, jak se nedařilo, jsme se snažili s kolegou vymýšlet a rotovali jsme sestavou. Ale úspěch se přesto nedostavoval. Scházela nám bojovnost, debakl 0:4 na závěr s Polnou byl vyústěním,“ mračil se.

Nejhorší obrana v soutěži, stejně jako druhý nejhorší útok, to hovoří za vše. „Bohužel nemáme koncového útočníka. Zkusili jsme ho vytvořit z jednoho Ukrajince s prvoligovými zkušenostmi, jenže mu chybí rychlost. Mladí kluci pro to zase nemají předpoklady. Takový hráč se všude těžko shání,“ přemítal.

A svoji roli sehrál ještě jeden podstatný faktor. „Letos je divize rozhodně náročnější. Loni na podzim, kdy jsme měli kádr slabší, k tomu se hrálo méně zápasů, jsme dokázali uhrát více bodů. Příchody béček Zbrojovky Brno i Líšně se do kvality promítly,“ dodal Staněk.


Načítám tabulku ...