Tunely ublíží krajině, varuje dokument
Ambiciozní projekt modernizace traťového úseku mezi Ústím nad Orlicí a Chocní počítá s tím, že dopravu na přetíženém koridoru z Čech na Moravu v budoucnu zrychlí dva nové tunely. Trať klikatící se údolím Tiché Orlice představuje pro českou železnici úzké hrdlo, které je třeba řešit.
Investice za odhadovaných 15 miliard korun má zrychlit jízdu dálkových vlaků zhruba o 5 minut. Schválená varianta se však nelíbí některým odborníkům z přírodovědných oborů a dalším místním osobnostem, obávají se, že tunely zničí krásya hodnoty unikátního údolí.
Zásah do krajiny
Geobotanik a krajinný ekolog Pavel Kovář z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze spolu s kameramanem Janem Jasanským natočili dokument Krajina Orlice versus tunely: ztráty a nálezy veřejného zájmu, ve kterém dali slovo hydrogeologovi, geomorfologovi, zooložce, ale i historikovi nebo zdejší pamětnici. Poukazují na to, že plánovaná obří stavba ovlivní chráněnou krajinnou oblast, vodní zdroje, dotkne se kulturní paměti regionu i jeho zájmů. „Údolí Tiché Orlice mezi Ústím a Chocní utvářelo moje dětství, jsem lokální patriot a ještě navíc přírodovědec, takže všechny ty hodnoty vnímám velmi intenzivně,“ uvedl Pavel Kovář.
Nový dokument byl veřejně prezentován v Ústí nad Orlicí. „Rychlost není všechno, je pouze jednou hodnotou, která nemusí mít vždycky přednost před ostatními. Z hlediska regionu narůstá hodnota všeho, co může lidi odjinud v kraji zdržet, přitáhnout a také tu zanechat peníze, nikoliv jen rychle projet. Z toho důvodu jsem si usmyslel ukázat dokumentární formou alespoň vybrané cennosti a zajímavosti plánovaně tunelovaného úseku orlického údolí, které ve své kombinaci představuje unikátní krajinný prostor v rámci České republiky,“ vysvětlil Kovář a otevřel tím prostor pro diskuzi.
Jiný úhel pohledu
Do besedy po projekci filmu se zapojil i odborník z druhé strany názorové barikády, generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. „Ve filmu se hovoří o pěti minutách a patnácti miliardách. To má také i jiný úhel pohledu, propustnost trati zde naprosto nestačí. Otevírá se nákladní koridor, který povede od Velkého Oseka přes Hradec, Týniště, Choceň a úzké hrdlo bude ještě větší. V současné době jsme zde na jednadvaceti vlacích za hodinu. Musíme se zabývat jediným úzkým hrdlem na prvním tranzitním koridoru, protože doprava pořád roste,“ oponoval Svoboda.
Jak konstatoval, protože žije v Ústí nad Orlicí, je také místním patriotem, ale každá stavba má svoji daň.
Diskuze o tom, jak řešit nejpomalejší úsek tratě mezi Prahou a Ostravou se vedou již od roku 2003. Centrální komise Ministerstva dopravy vloni v lednu schválila variantu, která počítá se stavbou tunelu Hemže (1,157 kilometru) a Oucmanice (4,985 kilometru).
Na projektu se dále pracuje, rozhodnutí, zda bude realizován v plném rozsahu, by mělo padnout do února roku 2021. Generální ředitel Správy železnic nepředpokládá, že by se začalo stavět dřív než v roce 2028.