Nejvíce ostravských grafik je na budově Filozofické fakulty a v Univerzitním knihkupectví. „Původně to měl být komix, ale já nakonec vymyslela něco jiného, s čím se lidé mohou ztotožnit,“ sděluje jednadvacetiletá studentka knižního designu pocházející z Holešova.

K utahování si z čínské nákazy používá známé scény a persony. Marilyn Monroe je v jejím podání krasavice s i ústenkou. „Chtěla jsem zachytit, jak by asi slavné osobnosti reagovaly ve své době na covid-19,“ podotýká Barbora používající při práci techniku digitální montáže. Nietzsche se zamlženými brýlkami zpoza roušky žádá o vynalezení kontaktních čoček. Einstein míní, že nekonečný je vesmír a fronty v obchodech.
Ohlasy nejen na sociálních sítích
„Ohlasy jsou pozitivní, celkem to jede i na sociálních sítích,“ uvádí autorka. S tím, že smyslem je propojit umění a historii s humorem – když se právě kvůli takzvané koronakrizi úsměvy často vytrácejí! Co je dnes vůbec za den? Touto hláškou parafrázuje karanténu na obraze V posteli od Lautreca.
Grafiky se kromě Ostravy objevují i ve Vratimově Českém Těšíně, Třinci, Jablunkově; tedy městech, které se připojují k iniciativě OU šířit v ulicích radost.

„Ne každý může dávat krev, ne každý umí šít, ne každý dokáže poskytnout první pomoc. Úsměv ale vyvoláváme všichni,“ poznamenává Barbora.
Ta chce ještě kolekci parodující čínskou nákazu a celospolečenské šílenství okolo ní rozšířit. Až na pětadvacet plakátů. „Motivy si však nechám pro sebe, to bude překvapení,“ zakončuje studentka.
Sám rektor OU Jan Lata je jejími díly potěšen a vzkazuje, aby se úsměv dále šířil. Vždyť je taky nakažlivý!