Nejvíce ostravských grafik je na budově Filozofické fakulty a v Univerzitním knihkupectví. „Původně to měl být komix, ale já nakonec vymyslela něco jiného, s čím se lidé mohou ztotožnit,“ sděluje jednadvacetiletá studentka knižního designu pocházející z Holešova.

Chátrající budova vlakového nádraží v Karviné-Novém Městě.
Zachrání Karviná staré nádraží? Čas se krátí a peněz ve sbírce stále není dost

K utahování si z čínské nákazy používá známé scény a persony. Marilyn Monroe je v jejím podání krasavice s i ústenkou. „Chtěla jsem zachytit, jak by asi slavné osobnosti reagovaly ve své době na covid-19,“ podotýká Barbora používající při práci techniku digitální montáže. Nietzsche se zamlženými brýlkami zpoza roušky žádá o vynalezení kontaktních čoček. Einstein míní, že nekonečný je vesmír a fronty v obchodech. 

Ohlasy nejen na sociálních sítích 

„Ohlasy jsou pozitivní, celkem to jede i na sociálních sítích,“ uvádí autorka. S tím, že smyslem je propojit umění a historii s humorem – když se právě kvůli takzvané koronakrizi úsměvy často vytrácejí! Co je dnes vůbec za den? Touto hláškou parafrázuje karanténu na obraze V posteli od Lautreca.

Studentka knižního designu Barbora Hlavicová je autorka grafik utahujících si z čínské nákazy, tvoří je ostatně v době, kdy ji má i ona sama a musí trčet v karanténě.Zdroj: Deník / Radek Luksza

Grafiky se kromě Ostravy objevují i ve Vratimově Českém Těšíně, Třinci, Jablunkově; tedy městech, které se připojují k iniciativě OU šířit v ulicích radost.

Zvířecí krematorium. Ilustrační snímek.
První zvířecí krematorium v Ostravě budí emoce. Lidé píší petici

„Ne každý může dávat krev, ne každý umí šít, ne každý dokáže poskytnout první pomoc. Úsměv ale vyvoláváme všichni,“ poznamenává Barbora.

Ta chce ještě kolekci parodující čínskou nákazu a celospolečenské šílenství okolo ní rozšířit. Až na pětadvacet plakátů. „Motivy si však nechám pro sebe, to bude překvapení,“ zakončuje studentka.

Sám rektor OU Jan Lata je jejími díly potěšen a vzkazuje, aby se úsměv dále šířil. Vždyť je taky nakažlivý!