Až do 19. září bude ve Staré tkalcovně instalována výstava Matěje Formana, která provázela letošní Folkové prázdniny. Téma Krajiny zaplnila bývalou halu na břehu řeky, která i v omezené formě překvapí návštěvníky svou poetikou a výtvarnou složkou. Stará tkalcovna nabízí i doplňkový program k této výstavě.

Ve čtvrtek 9. září vystoupí rodinná kapela Neboj! s programem Písně z korontény. V písních mapuje události z první i druhé karanténní vlny a snaží se s epidemií vypořádat s humorem.

Písničkář Petr Linhart, který ve své tvorbě objevuje zapomenuté příběhy a zapomenuté kouty naší země, mimo jiné také nominovaný na cenu Anděl 2020, dostane prostor v pondělí 13. září v 19 hodin.

Místní autorka textů pro děti Liduška Jelínková představí svou tvorbu při autorském čtení 15. září od 17 hodin.

Domácí skupina Tranzan, která hraje písně o životě, smrti a vším, co je mezi tím, vystoupí se svými meditačními písněmi ve čtvrtek 16. září.

A poslední vystoupení letos ve Staré tkalcovně nabídne Cimbálová hudba Rathan, která potěší příznivce na domácí půdě v sobotu 18. září v 19 hodin.

Tolik Stará tkalcovna. Přejděme na zámek na ostrohu nad řekou Oslavou. Oživený zámek o víkendu 11.-12. září pozve návštěvníky do Itálie. V průběhu prohlídek uvidíte příběhy z dějin země na Apeninském ostrově s velkou dávkou humoru a nadsázky. Akce, která vloni dostala Zlatou jeřabinu jako nejpopulárnější akce na Vysočině, přinese určitě prostor pro pobavení i zamyšlení.

V pátek 17. září se v Zámecké jízdárně odehraje koncert skupiny Bratři Ebenové. Od 19 hodin sourozenecké trio doplněné muzikanty známými ze skupiny Etc. zahraje průřez svou tvorbou, od CD Malé písně do tmy, až po čím dál více aktuální Čas holin.

30. Zámecký koncert rozezní Zámeckou knihovnu. Možná vůbec poprvé v historii zámku, kde je hudba doma, zazní hudba Jana Dismase Zelenky v podání Ensemble Inégal. A není lepší místo pro Oratorium ke svaté Cecilii, nežli bohatě vymalovaná knihovna na náměšťském zámku.

Múzy se slétnou do Náměště ještě 27. září, kdy v Zámecké jízdárně odehraje svoji novinku Anna Polívková. Hra Petera Quiltera Tak já letim! má premiéru o týden dříve v Praze a v Náměšti se můžeme těšit na druhé uvedení tohoto monodramatu.

A kousek nad zámkem je podivuhodná Galerie 12, ve které jsou po celé září vystaveny obrazy Františka Skály a kde se můžete v klidu daleko od ruchu města ponořit do Skálovy tvorby.. Více informací o kultuře v Náměšti nad Oslavou naleznete na stránkách www.mks-namest.cz.

Luděk Strašák

vedoucí MKS Náměšť nad Oslavou