Jako první se 12. října představí pracovník třebíčského muzea Jaroslav Bašta, který si pro své posluchače připravil přednášku s názvem První letecký den v Třebíči. Ten se bohužel zapsal do historie města tragickým způsobem. Konal se 6. září 1931. V jeho rámci předváděl akrobacii s letounem Aero A-18 bývalý vojenský pilot Václav Peřina. V plné rychlosti však narazil do stráně nad Kožichovickým potokem a po nárazu letoun vybuchl a shořel. V letošním roce je to již 90. let od nešťastné smrti tohoto akrobatického letce. Na tuto neblahou událost upozorňuje kamenná mohyla umístěná na místě nehody v Lorenzových sadech v roce 1932.

26. října se navzdory době covidové pomyslně přesuneme do vzdálené exotické oblasti na ostrovy nacházející se v tajfunovém pásmu západního Tichomoří. Vít Grulich z Masarykovy univerzity má připravenou poutavou přednášku s názvem Filipíny – ostrovy mnoha podob. Filipíny jsou souostrovím v jihovýchodní Asii. Čítají dokonce více než sedm tisíc ostrovů a ostrůvků. Geograficky se těchto sedm tisíc filipínských ostrovů děli do tří skupin ostrovů. Rozhodně stojí za vidění a je tam co obdivovat.

A když už se přednášky odehrávají v Centru tradiční lidové kultury, nemůže chybět přednáška věnovaná fenoménu písně. Neboť píseň je esenciální součást lidské kultury a je všude kolem nás. 9. listopadu představí svůj záměr Píseň duše hudební publicista a muzikant Jiří Plocek z Brna, který prozradí také to, v čem je lidová píseň nadčasová a stále inspirativní. Pan Plocek si vyzkoušel muzikantské řemeslo snad ze všech možných hledisek – jako hráč, kapelník, vydavatel, producent i rozhlasový redaktor. V podstatě celý jeho život se točí kolem hudby a obzvlášť pak kolem písně.

Podzimní cyklus uzavře v úterý 23. listopadu přednáška archeologa Aleše Hocha z Muzea Vysočiny Jihlava s názvem Předběžné výsledky záchranného archeologického výzkumu Karlova náměstí v Třebíči. Přijďte se dozvědět, jaké zajímavé doklady o minulosti byly odkryty. Poodhaleny budou nejenom pozůstatky staveb, ale i drobné avšak zajímavé předměty. Výzkum by měl přinést upřesnění domněnek ohledně nejstarších dějin tohoto místa, které již v minulosti sloužilo jako veřejný prostor.

Všechny přednášky se konají v Centru tradiční lidové kultury na ulici Cyrilometodějské. A začínají vždy v 17.30 hodin. Vstup je volný.

Muzeum Vysočiny Třebíč