Ze 111 přihlášených uchazečů o prestižní dvoutýdenní odborný pobyt v jaderné elektrárně jich odborníci vybrali 32. Jde o nejvyšší možný počet lidí, který může provozovatel pustit například na reaktorový sál a do dalších přísně střežených prostor. Studentkám a studentům z například brněnského Vysokého učení technického, ostravské Vysoké školy báňské či Masarykovy nebo Mendlovy univerzity se v průběhu dvou týdnů bude věnovat přes 70 odborníků ze společnosti ČEZ.

Součástí přijímacího řízení na Letní univerzitu jsou i psychologické testy, podobné těm, které musí podstupovat zaměstnanci jaderných elektráren. Právě absolventi tvoří statisticky třetinu až polovinu budoucích zaměstnanců, z nichž mnozí se stanou i operátory blokových dozoren („velínů“) obou českých jaderných elektráren. Šest ze současných účastníků tvoří ženy.

Pouťové veselí v Ratibořicích.
V Ratibořicích si užili pouť s nedělním zaváděním. Hrála Horanka

„Už dávno neplatí, že jaderné elektrárny jsou především mužské prostředí. Počet žen v Dukovanech i Temelíně průběžně roste a zájem z vysokých škol to dokazuje.  Aktuálně jsou v přípravě už tři operátorky a předpokládám, že tento trend bude dál pokračovat,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika spol. ČEZ Bohdan Zronek.

Účastníky Letní univerzity kromě základních školení čeká v Dukovanech nejen reaktorový sál, ale i strojovna či odborná pracoviště. Budou mít šanci se podívat také do útrob chladicích věží. Součástí akce je i zajímavý doprovodný program jako třeba projížďka lodí po Dalešické přehradě nebo návštěva památek UNESCO v Třebíči.

Jana Štefánková, specialista komunikace ČEZ – JE Dukovany