V minulém týdnu přijeli do Dukovan neziskové organizace z okolí na tradiční velikonoční trhy. Výrobky z proutí, velikonoční perníky, textilní výrobky, vonné svíčky, keramiku ale i beránky a kraslice prodávali zaměstnanci a klienti z Domovinky a Vrátek Třebíč, Domova u lesa z Tavíkovic a organizace „Kuba to dá“ z Dobřínska.

Z Vrátek v Třebíči přijel prodávat výrobky i sedmadvacetiletý Kája. „Chtěl jsem si vyzkoušet něco nového a podívat se do elektrárny. Jindy pracuji v naší kavárně, kde připravuji kávu,“ říká Kája. V Tavíkovicích pracují s klienty v tzv. aktivizačních dílnách, kde pletou košíky, vytváří keramické a textilní výrobky. „Jsme moc rádi, že se naše výrobky zaměstnancům elektrárny líbí, pro klienty je to motivace k další práci,“ říká pracovnice domova Dyta Chytrová. Tržba za prodej výrobků dosáhla částky téměř 28 tisíc korun.

Přímo v infocentru elektrárny si pak o víkendu mohli velikonoční dekorace vyrobit sami návštěvníci. Velký zájem byl o pletení pomlázek, barvení vajíček, ale také o velikonočního zajíčka, který bylo možné jednoduše vytvořit z ponožky a rýže. Nechybělo dřevěné divadlo Honzy Hrubce, které přivezlo pohádku O princezně na hrášku. V zaplněném sále pak bylo možné vyzkoušet také 3D brýle a přenést se do útrob reaktoru nebo na 125 metrů vysokou chladicí věž. „V infocentru Dukovany jsme s rodinou poprvé. Líbí se nám tady, děti si užily nejen tvoření, ale i různé interaktivní prvky a naše nejstarší Klárka si také vyzkoušela virtuální realitu,“ říká návštěvnice Jaroslava Trojanová.

Tematické víkendy se konají v Infocentru elektrárny pro velký zájem již poněkolikáté. Tradičně je to v období před Vánoci a Velikonocemi. Zrekonstruované Infocentrum nabízí pro podobné aktivity atraktivní prostředí. Vedle tematických programů se zde konají také zajímavé přednášky různých osobností, pořádají noční nebo speciální víkendové prohlídky.

Jiří Bezděk
tiskový mluvčí ČEZ, JE Dukovany