Kluci jsou připravení teoreticky. Vidím, že v hlavě vědomosti mají. Ale pro řemeslo je naprosto klíčové, mít možnost si všechno vyzkoušet vlastníma rukama,“ zdůraznil učitel odborného výcviku Tomáš Venhoda. S kolegou Svatoplukem Bednářem zjistili, že žáci například vědí, kolik je způsobů upnutí soustružnických nožů, ale provést to prakticky budoucí mladí opraváři neumějí. Je nezbytné je to rychle doučit.

Trénovali, kde se dalo

Z Římova přijel na praxi do školních dílen druhák Filip. Dostal od učitele nákres a soustružil ze dřeva. „Občas jsem v době distančky chodil u nás ve vsi na brigádu do družstva,“ odpověděl na otázku, jestli měl možnost někde si prakticky vyzkoušet řemeslo.

Živo bylo rovněž u instalatérů a elektrikářů. Někteří vstávali i před čtvrtou hodinou ráno, aby stihli dorazit na šestou vlakem ze Znojma.

Ondřej z Dešova se učí v oboru opravář zemědělských strojů. Přijel se připravovat na závěrečné zkoušky, se spolužáky rozebíral světla na vlečce od traktoru. „Abych se nemusel bát závěreček, chodil jsem v uplynulých měsících u nás v zemědělském družstvu do dílen,“ řekl.

Vyzdobená chodba od paní vychovatelky Jany Janků
Zkrášlené chodby a učebny. Vyzdobená škola v Rudíkově čeká na návrat všech dětí

Claudia opravovala fichtly

Po dlouhé době se sešla parta budoucích automechaniků, mezi nimi se objevila i Claudia z Moravských Budějovic. Pod dohledem učitele si zkoušela měnit chladicí kapalinu škodovky. „Do školy jsem se už těšila. V době distančky jsme například s kamarády opravovali staré fichtly, se kterými jezdí na srazy,“ zmínila.

Rušno bylo rovněž u budoucích kuchařů – číšníků. A v učebnách u ošetřovatelů.

Hned je to veselejší. Prázdná škola nikomu ze zaměstnanců na náladě nepřidává. Každý týden mimo učebny a dílny citelně chybí především žákům, kteří směřují k řemeslu,“ zhodnotil postupné rozvolňování ředitel školy Tomáš Dolejský s tím, že od pondělí 26. dubna už jsou v praktickém vyučování téměř všichni žáci. 

Hana Jakubcová

Střední škola řemesel a služeb Moravské Budějovice