Třebíčský větrný mlýn, zvaný též Větrník, najdete v městské části zvané Borovina, na návrší od nepaměti zvaném Kanciborek. Větrný mlýn holandského typu zbudovali průmyslníci František a Karel Budischowští pro potřeby svých koželužských závodů. Původně měl být mlýn dřevěný, ale nakonec jej nechali postavit z kamenného a cihlového zdiva. A tak od roku 1836 přírodní živel, jakým je vítr, roztáčel lopatky důmyslného mlecího zařízení.
Větrný mlýn v Třebíči je unikátní tím, že drtil dubovou a borovou kůru na tříslo, které používali majitelé místních koželužských dílen na vyčinění kůží. Tříslo bylo skvělou přírodní surovinou, která dodávala kůži potřebnou pružnost, tuhost, voděodolnost, a zároveň ji i barvila. Příběh Větrníku končí ve druhé polovině 20. století. Jeho novodobá historie se začala psát od roku 2020, kdy technická památka prošla rekonstrukcí.
Pokud chcete vidět na vlastní oči otáčení lopatek, přijeďte vždy první neděli v měsíci. Za příhodných povětrnostních podmínek (rychlost větru do 36 km/h) se větrné kolo točí od 14:00 do 14:30 hodin.
Větrník nabízí čtyři expozice. Věnují se koželužství, tříslu, životě ve mlýně a tomu, jak lidé využívali a využívají přírodní energie.
V dubnu je mlýn otevřený o víkendech mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Pauza je od dvanácti do půl jedné.
Více informací o této turistické atrakci zjistíte na www.vetrnymlyntrebic.cz. Více tipů na výlety najdete na www.fajnvylety.cz.
Fotografie větrného mlýna ale i dalších památek můžete obdivovat na webových stránkách Jakuba Mertla
Anna Petruželková