Jaromír Šofr se narodil v roce 1939 v Brně a prožil šťastné dětství v Třebíči v prostředí staré lékárny, založené Ph.Mr. Bohumilem Šofrem v domě ze 16. stol. Je známý především jako kameraman. Na obor kamera na pražskou FAMU byl přijat už ve svých sedmnácti letech.

Studium ukončil vysoce oceňovaným filmem „Strop“ v režii Věry Chytilové. Filmografii Jaromíra Šofra tvoří zhruba čtyři desítky celovečerních filmů. S Jiřím Menzelem spolupracoval na filmech Ostře sledované vlaky (Oscar 1965), Rozmarné léto, Skřivánci na niti, Na samotě u lesa a Postřižiny. S Věrou Chytilovou pak na filmech Pytel blech, Strop, Panelstory aneb jak se rodí sídliště a Vlčí bouda. Ze spolupráce s dalšími tvůrci lze uvést filmy O slavnosti a hostech s Janem Němcem, Ať žije republika s Karlem Kachyňou nebo S čerty nejsou žerty s Hynkem Bočanem.

Od roku 1982 se umělcova kameramanská tvorba prolíná s malířstvím. Obrazy Jaromíra Šofra navazují na meziválečnou a poválečnou surrealistickou tradici. Šofrovo dílo má však nejbližší kontakt s pouhými impulsy surrealismu v tvorbě belgického mistra Paula Delvauxe. Obrazy obou mají podobný symbolický obsah, poetický náboj a kultivovanost techniky. Jaromír Šofr maluje snové situace nespoutaných metafor a zobrazení jsou stále realitě světa vzdálenější zejména intenzivní barevností.

Vernisáž výstavy za účasti herce Oldřicha Navrátila se bude konat ve středu 27. 10. v 16.30 hodin v Galerii Malovaný dům. Výstava bude návštěvníkům přístupná do 9. 1. 2022.

Jitka Fischerová, Galerie Malovaný dům Třebíč