Během návštěvy hradu Lipnice mohou zájemci vidět krásnou monumentální architekturu, gotickou kapli nebo rozsáhlá sklepení s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé. V neposlední řadě čeká na návštěvníky jedinečný výhled z hradu po okolí, zejména z ochozu věže Samson. Lipnický hrad je obestřený i nejrůznějšími záhadami a pověstmi. Například o zazděné Kateřině, o černém muži nebo o pokladu a třetím kříži.

Třebíč očima dětí
Třebíč očima dětí. Jejich společné dílo si lidé prohlédnou na třebíčském úřadě

V okolí Lipnice se těžila a dodnes těží kvalitní lipnická žula. V okolních lesích jsou staré zatopené žulové lomy. Některé z nich se nacházejí na značené stezce s názvem Lipnický tryptych. V těchto lomech naleznete skalní reliéfy sochaře Radomíra Dvořáka Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlatý Voči.

Na konci svého života našel na Lipnici domov spisovatel Jaroslav Hašek, který zde napsal část světoznámého románu Osudy dobrého vojáka Švejka. Můžete navštívit Památník Jaroslava Haška, který je umístěn v domku kde bydlel nebo památný hostinec U české koruny, kde psal. Ke spisovatelovu hrobu na starém hřbitově míří Lipnický okruh, který vás zavede také ke zbytkům městské brány a zřícenině Bílé věže na návrší naproti hradu.