Do finále se nakonec probojovala tříčlenná družstva z Dolních Kralovic, Třebíče, Žebráku, Plzně a České Lípy.

V dvouhodinovém komponovaném pořadu si soutěžící pod dohledem odborné poroty prověřili své vědomosti z fyziky a dalších oborů souvisejících s energetikou a měli také možnost vyzkoušet zajímavé disciplíny, například hru na operátora jaderného reaktoru nebo si ve hře Enermix vyzkoušeli, jak složité je řídit elektrizační rozvodnou síť. Pořad uváděl moderátor Českého rozhlasu Vladimír Kroc, o hudební vstupy se postaral oblíbený zpěvák Michael Foret.

Vitězný tým středoškoláků
Studenti z Třebíče jdou do finále soutěže. Akce se uskuteční v pražském Semaforu

Členy odborné poroty byla Darina Povrová ze společnosti ČEZ, Alžběta Bednářová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a Pavel Suk z ČVUT. V napínavém souboji nakonec zvítězil tým Střední průmyslové školy Třebíč, Martin Matoušek, Štěpán Švarc a Aleš Urbánek pod vedením nehrající kapitánky a profesorky Inky Hedbávné.

Druhou příčku už 43. pokračování soutěže získali chlapci a dívka ze Základní školy Dolní Kralovice, jako třetí se umístilo družstvo Masarykova gymnázia v Plzni. Čtvrté a páté místo získaly chlapecké týmy Střední průmyslové školy v České Lípě a Základní školy Žebrák.

Po skončení soutěže se účastníci přesunuli na exkurzi do chemických laboratoří Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské v Praze 1. Soutěž navazuje na vzdělávací program společnosti osvětových besed „Energie – budoucnost lidstva“, který běží s podporou společnosti ČEZ nepřetržitě již 22. rokem.

Oživené Židovské město 2018.
Židovská čtvrť v Třebíči znovu ožije bohatým programem

Cílem projektu je kromě prohlubování informovanosti mládeže o všech aspektech energetiky také motivace ke studiu technických oborů. Školy, které mají zájem zapojit se do projektu v příštím školním roce, si mohou bezplatnou besedu objednat na adrese info@portaeduca.cz, nebo na telefonním čísle 606-472-428.

Martina Drábková