Na startovní louku vedle rybníku Stejskal dorazilo 66 dítek, pro honičky na 20 nebo 40 km přes 160 dospěláků. Počasí luxus, obloha do modra, zázemí v kempu, připravené na hlavní sezónu turistů a kol, už vycíděné. Dopolední dětské závodění po louce naprosto bezpečné, vzdor dřevěným překážkám, které mnozí špunti, teprve osmiletí, přejížděli v životě poprvé.

Vrátka Třebíč.
Energetici z Dukovan provětrali své šatníky a podpořili neziskovky z Třebíče

Pro děti vše krásné, ceny na pódiu předány, a mohlo se přistoupit k odstartování dospělých. I pro ně připravili Rouchovanští kromě cen voňavé domácí buchty, jako by podle receptu, který zanechala v nedaleké staré škole maminka Vítězslava Nezvala, kluka, co tu vyrůstal v budoucího, básněmi i obvodem pasu nepřehlédnutelného čs. básníka minulého století.

Oba letošní dospělácké pelotony se prohnaly terénem kolem Rouchovan za piloty na motorkách bezpečně. Bez bloudění, až do cíle. V individuálních trhácích ujížděli soupeřům, soupeřkám na trati 40 km Dominik Trnka (Auto Pokorný MTB team), na 20 km Marek Vykoukal (4REVER cyklo Bulis), a mezi ženami Monika Hlodanová (ENDEKA Team) a na kratší vzdálenost nadšená cyklistka - příležitostně i běžkyně, Liliana Palátová. Za nimi další v popředí - a už se mohli připravovat na pódium, jejich pozice byly jasné… Až postupně, ve skupinkách i jednotlivě, doráželi do cíle také pomalejší. Velmi bohatý peloton fitness cyklistiky!

A všichni z něho byli, samozřejmě, zvědavi na svoje přesné pořadí v cíli. A na oficiální časomírou potvrzený zajetý čas.

Leč ouha - sestavit kompletní výsledkovou listinu používaný počítač najednou odmítl! A ne… a ne a ne. Program, jindy spolehlivý, si tentokrát postavil hlavu.

Minuty, hodina napětí. Marné pokusy o restart… Nikdo by nechtěl být v tom čase v kůži ředitele závodu!

Přesto kdekdo z nešťastníků v cíli dokázal ocenil ředitelovo gesto: „Beru to na sebe… Moc se omlouvám, moje chyba rozhodla, že letos všechny výsledky hned nebudou…" pravil ředitel, odpovědný za vše - hromosvod.

Situace hodně mimořádná. Ale nezpanikařil ani v tak vypjatém, skoro zoufalém momentu. Co pravil, byla chlapská slova, na rovinu. Omluva, nikoliv výmluva. Podstatnou většinou zklamaných oceněno.

Ceremoniál na stupních s dospělými nemohl proběhnout podle stávkujícího počítače, ale podle záznamů rozhodčích, co si stihli na papíru. Ceremoniál bez protestů, ba s uznalým potleskem.

A tak víme aspoň toto:

ženy - distance 20 km: 1. Liliana Palátová 1:04,38 min., 2. Kateřina Kamanová, 3. Pavlína Součková, 40 km: 1. Monika Hlodanová 2:05:28 hod., 2. Renata Smejkalová,

muži - 20 km: 1. Marek Vykoukal 48:50 min., 2. Jiří Břoušek -3:25 min., 3. Patrik Šnajdr -5:07, 40 km: 1. Dominik Trnka 1:36:28 hod., 2. Karel Dlouhý -43 s., 3. Radek Hrdlička-2:06 min.

Ze všech dosavadních jihomoravských MTB závodů nové sezóny 2024 byl to o víkendu nedaleko Dukovan nejteplejší, sluncem nejzářivější: po březnové Primaveře v Jevišovce, po aprílových zmoklých Babicích u Brna při Poháru Drahanské vrchoviny.

A protože ředitel rouchovanského Okolo Stejskala Miroslav Horký je tvrdohlav, nechce prohrát ani se vzdorujícím počítačem bez dalšího souboje, proměnil se v detektiva. Už třetí den a noc sedí doma a rozmotává krok za krokem to zašmodrchané počítačové informační klubíčko. A stále věří, že ve prospěch všech v závodě startujících bude moci zavěsit na stránky akce vytoužené kompletní výsledky.

Dokud se tak nestane, nebude mít na svoji projížďku na kole ani chuť, ani čas… Chlap, který nechce, aby se zúčastnění pedálobušiči nemuseli spokojit jen s omluvou. A svátečními buchtami.

Blízké závody horských kol pro všechny na jihu Moravy:

  • 25. 5. 2024: Kolkolem, Vémyslice
  • 24. - 26. 5. 2024: UCI MTB World Series, Nové Město na Moravě
  • 1. 6. 2024: Velká cena obce Jinačovice

Petr Trávníček