Na rozhlednu na Pekelném kopci nedaleko Třebíče můžete vystoupat po celý rok. Její konstrukce je ze dřeva s kovovými prvky. Architekt Pavel Jura, který rozhlednu navrhoval, se nechal inspirovat historií města Třebíče.

Pověst praví, že svatý Prokop zkrotil ďábla a potom ho odhodil z místa, kde dnes stojí bazilika svatého Prokopa. Ďábel pak dopadl na kopec, který proto dostal jméno Pekelný. Kromě spojitosti s bazilikou má rozhledna v sobě zakomponovaný i prvek z židovské kultury. Pokud byste se na ni dívali z výšky, viděli byste židovskou hvězdu. Samotná stavba věže tak architektonicky spojuje křesťanství s židovstvím.

Rozhledna stojí na Pekelném kopci (570 m), jemuž se lidově přezdívá Pekelňák. Je z modřínového dřeva, které dobře odolává povětrnostním vlivům, a z oceli. Je vysoká 26,5 metru a na vyhlídkovou plošinu ve výšce 23,3 metry vystoupáte po 125 schodech.

Z rozhledny, na jejímž zábradlí je umístěna orientační mapka, se vám naskytne krásný výhled na město Třebíč a okolní krajinu. A při dobré viditelnosti je vidět až na Alpy.

K rozhledně vás zavede naučná stezka na Pekelný kopec, jejíž výchozím bodem je Třebíč, Horka-domky. Trasa měří 4,6 kilometrů v jednom směru a je doplněna informačními tabulemi a odpočívadly. A pokud vás vycházka i výstup unaví, odpočinout si můžete v turistickém přístřešku a na lavičkách umístěných u rozhledny. Pro cyklisty jsou zde stojany na kola.

Další tipy na výlety najdete na webu fajnvylety.cz

Anna Petruželková