Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava se sokolové zapojili do činností odbojových organizací a vytvořili i vlastní organizaci s názvem Obec sokolská v odboji.To samozřejmě Němcům nezůstalo dlouho utajeno. V dubnu roku 1941 nařídil K. H. Frank zastavení činnosti Sokola. Čeští sokolové se scházeli dále tajně a spolupracovali i se zahraničními kolegy, o čemž věděla německá tajná policie.

V září 1941 na místo říšského protektora nastoupil Reinhard Heydrich, který krátce po svém jmenování nechal několik sokolských představitelů popravit.Takzvané konečné vypořádání se Sokolem proběhlo v noci ze 7. na 8. října téhož roku při „Akci Sokol“, kdy byli zatýkáni funkcionáři, náčelníci i místonáčelníci. Celkem bylo zatčeno 1500 sokolů, kteří vesměs putovali přes Terezín do Osvětimi. V koncentračních táborech většina sokolů zemřela.Osmého října 1941 také Heydrich podepsal úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské. Sokolové se pak podíleli na atentátu na Reinharda Heydricha. I díky jejich přispěním se hnuly dějiny.

Sokol Jihlava tyto události oslaví bohatým programem.V letošní připomínce je kladen důraz na hodnoty, které jsou dle sokolů důležité pro všechny a pojí se s heslem: “Být vzorem.” V týdnu před akcí budou mladí sokolové po Jihlavě roznášet kartičky s hodnotami a nenásilnou formou tak oslovovat širokou veřejnost.

Dnes 7.října se koná v areálu dopravního podniku "slavnostní zdobení" vozu MHD vlaječkami ČR a Sokola.

Ve čtvrtek 8. října zasedne Rada města Jihlavy a slavnostně vyvěsí vlajku ČR za účasti představitelů Sokola. Vyvěšení vlajky ČR proběhne také na Krajském úřadě za účasti hejtmana a radních.

Slavnostní představení začíná ve čtvrtek 8. října v 17 hodin v divadle DIOD. Program představení se bude skládat z řečnického bloku po malé dramatizaci, kde budou představena jména a místa skonu členů Sokolu Jihlava za druhé světové války. Na konci budou “padlí” povstávat a představovat tím nesmrtelnost hodnot, které tvoří naší společnost. Jako poslední akt zazní státní hymna při rozsvícení pomyslných svíček ve tvaru “S” za padlé bratry a sestry.

Na akci se podílí také studenti Gymnázia Jihlava v rámci výtvarného projektu pod vedením Mgr. Soni Jurkovičové.

Přijďte i vy uctít Památny den sokolstva. Jste srdečně zváni.

LEONA FEJTOVÁ