„Program letos nese poněkud nezvyklý až možná punkový název ,Výběr z hroznů, aneb nadrobený kafe‘. Je to proto, že k tomuto polojubilejnímu koncertu jsem vybral skladby, které jsem během posledních tří desetiletí nejraději na varhany v bazilice hrál. To je ten výběr z hroznů. A druhá část názvu trochu souvisí s mým dětstvím, kdy nám babička k snídani dělala meltu a do ní nalámala kousky chleba. Říkali jsme tomu nadrobený kafe a nejvíc mě bavilo vybírat lžící teplé, sladké a mokré kousky. Dodneška si pamatuji tu chuť. Stejně jsem při přípravě programu koncertu lovil to nejchutnější z množství skladeb, které mě na těchto varhanách nejvíce baví. Snad budou chutnat i posluchačům“, říká k programu koncertu Marek Buš.

V programu zazní Magnificat německého barokního skladatele Samuela Scheidta, Fantazie G-dur Johanna Sebastiana Bacha, pomalé věty ze dvou varhanních sonát Felixe Mendelssohna a Fantazie na téma Smetanovy symfonické básně Vyšehrad od českého romantického autora Josefa Kličky. „A na samotný úvod jsem si upravil pro varhany fanfáru z Janáčkovy Sinfonietty a na úplný závěr pak jednu část z Kantáty Carmina Burana od Carla Orffa. Snad mi to oba pánové odpustí“, dodává varhaník.

35. Novoroční varhanní koncert začíná v Bazilice sv. Prokopa v Třebíči jako vždy na Nový rok v 15 hodin. Vstup je volný a zdarma.

A ještě důležité upozornění:

Protože jsou stále platná opatření vztahující se na kulturní akce, musí být omezen počet posluchačů tak, aby všichni měli zajištěné místo k sezení. Proto bude vstup do baziliky možný pouze s tištěnou pozvánkou, které budou zdarma k dispozici o vánocích v Bazilice sv. Prokopa a ve dnech mezi vánočními svátky a Novým rokem v Informačním centru u baziliky. Dále je nutný platný doklad o bezinfekčnosti (očkování nebo prodělané onemocnění). Tato potvrzení budou u vstupu kontrolována. Pokud by z nějakých důvodů došlo ke zrušení koncertu, bude tato informace uvedena na webu a facebooku farnosti. www.farnost-bazilika.cz, www.facebook.com/Trebicbazilika.

Marek Buš, kastelán zámku Náměšť nad Oslavou