Při návštěvě Třebíče jsem nemohla vynechat nově zrekonstruované Karlovo náměstí v Třebíči. Obě kašny jsou top. Ta zlatá se mi líbí asi nejvíc. Tohle se opravdu povedlo. Má znázorňovat svatozář. Náměstí, které si město v UNESCO zasloužilo a rozhodně mu sluší.

Pokud už v Třebíči máte prochozené židovské město, synagogu, baziliku sv. Prokopa i zámek s muzejními expozicemi, je tohle tip právě pro vás. Třebíč má mnohem více zajímavých míst. Na společnou vstupenku můžete jít na městkou věž, větrný mlýn a vodojem Kostelíček. Akce platí do konce října.

Na Strážné hoře, nejvyšším kopci v Třebíči, najdete vodojem Kostelíček. Jméno dostal podle kapličky, která stojí hned vedle, tato lokalita je oblíbeným cílem procházek - je tu totiž krásně. Když přestal sloužit svému účelu, dlouho chátral. Pak se zrodil nápad udělat tu vyhlídkovou věž a expozici vodárenství - a nápad to byl skvělý. V jednotlivých patrech uvidíte zajímavé technické exponáty s vodárenskou tématikou, nádrž samotná slouží jako minikino s dokumenty o vodě. To hlavní je ale vyhlídková plošina, že které je daleký dechberoucí výhled.

Městská věž při kostelu svatého Martina pochází ze 14. století a měří 75 metrů. Při výstupu uvidíte zvonici se 3 zvony, hodinový stroj i prostý byt věžníka, trubače a hlásného. Hodiny na věži mají největší ciferník v ČR a jeden z největších v Evropě. Z vyhlídkového ochozu je krásný pohled především na areál baziliky sv. Prokopa a centrum, Subakovu koželužnu v židovské čtvrti a lokalitu Na Hrádku. Velmi mě zaujal také pravoslavný kostel, pak jsem se k němu vydala.

Větrný mlýn nesloužil k mletí obilí, ale takzvaného třísla - stromové kůry, která byla využívaná v koželužství. Později sloužil jako sociální bydlení.

Památky můžete navštívit o říjnových víkendech.

Holka na vandru