„Stromy mají plno skvělých vlastností,” říká Vít Hrdoušek, šéf projektu Klimagreen. Sází zejména ovocné stromy, které vymizely z kulturní krajiny, která se mění ve vyprahlou step. „Zkoušíme celou škálu tradičních odrůd hrušní, jabloní, třešní, ořešáků, ale i teplomilné ovocné druhy jako moruše, oskeruš, břekyně či dříny,“ radí Hrdoušek. Podle něj je právě teď ideální doba nejen na péči o stromy už zasazené - jarní zálivka, zastřihávání koruny a podobně - ale právě také na výsadbu stromů nových. „Každým vysazeným stromem pomáháme naší krajině, oživujeme ji a udržujeme ji vzdušně vlhkou. Ovocné stromy mají navíc tu nenahraditelnou roli v období sucha, protože stíní a zadržují hodně vody,“ říká Hrdoušek.

Iniciátor Klimagreenu dodává, že lidé si začínají uvědomovat, že díky stromům se v krajině ekologické vazby stabilizují a zůstávají v ní živočichové a rostliny, které by z ní jinak vymizely.  Každý ovocný strom, pokud je zdravý, navíc plodí ovoce. Podle odborníků je a teprve ještě bude větší poptávka po konzumaci místních produktů, tedy i ovoce. Jak sami pěstitelé uvádějí, tak kvalitní místní odrůdy ovocných stromů mají osobitý vzhled, plnou chuť a vlastnosti, které u jiných odrůd nenajdeme. „Je obrovský rozdíl, pokud uvaříte štrůdl, mošt nebo přesnídávku z jablek z ovocného stromu vypěstovaného na své zahradě nebo v obecní aleji oproti ovoci z komerčních odrůd,“ popisuje Hrdoušek s tím, že všechny rady se pokusil s kolegy sesumírovat v příručce zvané Klimatický strom.

Pro zachování odrůdové bohatosti i krajinné mozaiky alejí, sadů, remízů by lidé a obce podle Hrdouška měli začít sázet ovocné stromy v tisících. Naštěstí však podle něj přibývá lidí, kteří chtějí pomoct s výsadbou i na obecních pozemcích. Starostové tuto aktivitu často vítají. Podle Hrdouška stačí zavolat na obecní úřad a nabídnout pomoc se zálivkou a údržbou stromů v obecní aleji, sadu či stromořadí. Pro starosty  existuje i příručka s konkrétními tipy a radami, jak vhodně vybrat pro výsadbu místo, jak stromy sázet a starat se o ně.

KLÁRA MALÁ