Vedoucí oboru Ošetřovatel Gabriela Smutná, která dřív pracovala ve znojemské nemocnici, je nadšená. „Nejvíc si cením, že jsme zase o krok dál. Že našim žákům vzrostlo sebevědomí, protože mají možnost učit se na něčem, co ve velkém využívají nemocnice. Laikovi to možná ani nedojde, ale zdravotníci vědí, jak důležitou roli nová lůžka hrají v běžném provozu. O jak pozitivní prvek při léčbě jde jak ve vztahu k personálu, tak k pacientovi samotnému,“ zdůraznila.

Až se budoucí mladí ošetřovatelé vrátí do výuky, kantorky je naučí řadu dalších vychytávek užitečných pro praxi. Na proškolení totiž aktuálně přijeli zástupci přímo od výrobce.

Jak posadit kardiaka

Školitelka Zdeňka Zárubová učitelkám například ukázala, jak lze lůžko snadno prodloužit, že má pojistku proti neodborné manipulaci (do té se někdy pouštějí návštěvy nemocného) či jak na něm vhodně posadit kardiaka. Veškeré úkony je možné dělat bez zbytečného namáhání se zdravotníka a šetrně k pacientovi. Chce to „jen“ cvik.

Okouknout lůžko se zastavila i bývalá radní Fialová. „V posledních letech jsme touto učební pomůckou vybavili hned pět škol na Vysočině,“ poznamenala.

Ředitel školy Tomáš Dolejský je spokojený, že se novinku počátkem školního roku podařilo získat. „Pustili jsme se do postupné inovace učebních pomůcek i školních prostor. Chceme, aby výuka odpovídala realitě. Aby žáci dělali s tím, co vidí na praxi ve firmách a ve zdravotnických zařízeních a posléze coby absolventi v zaměstnání,“ dodal.

Mimochodem - lůžka české značky LINET si oblíbili filmaři. Pozorní diváci si jich mohli všimnout třeba při nemocničních scénách ve vyzdvihovaném americkém seriálu Dům z karet. Anebo v bondovce Casino Royale.

Hana Jakubcová, Střední škola řemesel a služeb Moravské Budějovice