Projekt Trefa pro Leontinku (www.trefaproleontinku.cz) vznikl díky Generali České pojišťovně, která společně s Českým svazem biatlonu a Nadací Leontinka pomáhá dětem se zrakovým postižením. Princip je jednoduchý - za každý terč sestřelený českými sportovci připíše pojišťovna na konto nadace 500 Kč.

Poslání dárcovské SMS je velmi snadné pro svoji jednoduchost: Textovou zprávu ve tvaru DMS TREFA 60 stačí poslat kdykoliv na telefonní číslo 87 777. Na konto Nadace Leontinka poputuje celá částka.

Dobrou věc mohou kdykoliv během biatlonové sezóny podpořit také fanoušci. A zejména když se střelba nevydaří a biatlonisté vyrazí na trestná kola, podpora od televizních diváků může vylepšit finální výsledek. Stačí poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS TREFA 60 na telefonní číslo 87 777. Hendikepovaným dětem tím odesilatel přispěje 60 Kč a stane se pomyslnou součástí národního biatlonového týmu. Dárcovská SMS totiž svůj cíl nikdy nemine! Času na trefu pro Leontinku už přitom moc nezbývá. V březnu se konají poslední tři závody světového pohárů – dva v Novém Městě na Moravě a poslední v norském Holmenkollenu (18.–21. března).

Milionová střelba Díky společnému úsilí stovek fanoušků a našich reprezentantů se za letošní sezónu podařilo získat už více než milion korun, konkrétně 1 037 260 Kč. Ze sportovců zatím nejvíc přispěla Markéta Davidová, která svými 329 terči poslala do Nadace Leontinka úžasných 164 500 Kč.

Naši zlatou medailistku následuje Ondřej Moravec, který se trefil 261krát a přispěl tak 130 500 Kč. První trojku uzavírá Michal Krčmář s 223 trefami a 111 500 Kč na účtu nadace. Pro radost fanoušků a dětí ale střílí celý tým. Jak říká sportovní ředitel Českého svazu biatlonu Ondřej Rybář: „Myšlenka projektu v sobě má ohromnou sílu a dává výkonům našich závodníků nový rozměr.“

Roman Juráš, generální ředitel Generali České pojišťovny, považuje za důležité, že se v projektu snoubí podpora oblíbeného sportu i dobré věci. „Letošní biatlonový ročník se tak stává výjimečným, když pomáháme těm nejzranitelnějším – dětem, které svět nemohou vidět tak jasně jako my,“ vysvětluje poslání jedničky českého pojišťovnického trhu.

Trefy pomáhají dětem „Je to opravdu symbolické spojení. V biatlonu potřebují závodníci hodně trénovat, dobře vidět, mít přesnou trefu. A právě tyto trefy pomohou dětem, které odmalička každodenně trénují svůj zrak s nadějí, že jednou také uvidí,“ říká Barbara Hucková, výkonná ředitelka Nadace Leontinka. Ta byla založena před 15 lety, aby přinášela světlo do života lidem se zrakovým postižením. Peníze, které získá díky biatlonovým fanouškům a závodníkům v rámci aktuálního projektu, využije na dofinancování služby rané péče u dětí se zrakovým postižením. Jejím cílem je eliminovat nebo zmírnit důsledky postižení a poskytnout dětem i jejich rodinám patřičnou podporu.

IVANA BURIÁNKOVÁ