Poté Arnika vyhlásí desátou nejkrásnější Alej roku i nejoblíbenější krajská stromořadí. „Jsem nadšená z letošní vysoké účasti. Fotografie jsou ze všech ročních období, což znamená, že soutěžící se na naši anketu těší celý rok. Zájem o přírodu a její význam stoupá a to je v dnešní době naprosto zásadní. Pojďme si najít čas a u šálku teplého čaje vybrat nejkrásnější alej, vítězku letošní ankety,” říká muzikálová herečka a zpěvačka Petra Vojtková, patronka Aleje roku.

Zajímavým kouskem, jenž bojuje v anketě letos poprvé, je čtyřřadá lipová alej na Hrádku, která se rozprostírá přímo uprostřed Třebíče. „Čtyřřadá alej je tak malebná a fotogenická ve všech ročních obdobích, že mě nepřekvapuje, že ji lidé do soutěže přihlásili. Moc mě těší, že máme uprostřed města takhle krásný park s lipovou alejí, kterou tvoří necelých tři sta stromů. Pro Třebíč a její obyvatele je to obrovské plus,“ pochvaloval si starosta Třebíče Pavel Pacal.

Absolutní vítěz jako hlavní cenu obdrží let balonem. Všech 14 regionálních vítězů se může těšit na dárkové balíčky, knihy o památných stromech, dárky od Muzea Karla Zemana nebo vstupenky do botanických zahrad po celé České republice. Patroni ankety mezitím zvolí nejkrásnější fotografii, jejíž autor získá digitální zrcadlovku.

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může nakonec rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

JIŘÍ KAŇA

Arnika