Pořadatelům z Městského kulturního střediska se opět podařilo připravit bohatý program, ve kterém nechybí oblíbené prohlídky židovské čtvrti s archivářkou Jitkou Padrnosovou, návštěva židovského hřbitova s výkladem Tobiáše Smolíka nebo dokument a zajímavá přednáška publicisty Stanislava Motla. Martin Korčok z Múzea holocaustu v Seredi promluví o konci války na Slovensku, návratu vězňů a osudech strůjců konečného řešení židovské otázky. Festival navštíví také Naftali Ďuro Fürst, dítě zachráněné Antonínem Kalinou. Zájemcům bude vyprávět o působení Adolfa Eichmanna, jeho dopadení, následném soudu a rozsudku.

„Návštěvníci se mohou těšit také na řadu hudebních vystoupení, židovské pokrmy nebo workshop, kde se seznámí se základy hebrejštiny,“ prozrazuje Leona Saláková z TIC Zadní synagoga.

Festival Šamajim, který je už tradičně věnován Antonínu Kalinovi, zachránci židovských dětí v koncentračním táboře v Buchenwaldu, bude zahájen ve čtvrtek 28. července o půl šesté večer vystoupením třebíčského tanečního souboru Yocheved na náměstíčku před Zadní synagogou.

Program celého letošního ročníku najdou zájemci na stránkách www.mkstrebic.cz, bližší informace ohledně vstupenek a rezervací lze získat v turistickém informačním centru Zadní synagoga, na telefonním čísle 568 610 023 nebo e-mailu infosynagoga@mkstrebic.cz.

Nikola Černá

Městské kulturní středisko Třebíč