V rodině Habermannových má kovářské řemeslo dlouhou tradici. Davidův dědeček Alfred Habermann byl uměleckým kovářem evropského jména. Kovařině se věnuje i Davidův otec, strýc a bratr. David H. Habermann pracuje nejčastěji s černou ocelí, v konečné úpravě často oživenou kontrastními pastelovými barvami. Jeho tvorbu zcela vystihuje motto umělec s dětskou duší" Častými motivy jsou příroda, příběh, tvar koule, biblické náměty a v poslední době se zaměřuje i na práci s figurou.

Rovněž ve zlatnické tvorbě jeho sestry Veroniky Göthové Habermannové je patrný odkaz rodinné kovářské práce. Vyrábí totiž zlaté a stříbrné šperky, které jsou ručně kované.

Rodinu Habermannových doplní na výstavě v Malovaném domě jihočeský výtvarník Valentin Horba, který s Davidem H. Habermannem již několikrát vystavoval. Horba je svérázná postava jihočeského malířství a díky charakteristickému rukopisu, blízkému naivistům, je jeho tvorba zcela nezaměnitelná. Jihočeské chalupy a krajina, to jsou nejčastější motivy jeho obrazů.