Primář Fialu seznámil s fungováním terénní služby hospicového typu na celém Třebíčsku. Premiéra zajímala dostupnost drahých polohovacích lůžek a oygenerátorů. Byl pozitivně překvapený odpovědí. „Máme vlastní půjčovnu kompenzačních pomůcek, lidé je nemusí draze kupovat,“ reagovala vedoucí hospice Eva Hanáková. Dozvěděl se také, že s pomocí hospicové péče může těžce nemocný či velmi starý člověk zůstat s rodinou až do konce svého života.
V řeči čísel pomůže hospic v terénu ročně „doprovodit“ přes tři stovky pacientů. Třebíčsko je také jediným regionem v republice, kde více lidí umírá doma, než v nemocnici. Na Vysočině také už čtvrtým rokem funguje projekt zdravotně sociálního pomezí, který se snaží propojit zdravotní část a sociální část péče.

Pracovníci hospice premiérovi představili chystaný projekt výstavby Centra služeb sv. Zdislavy Třebíč. Pod jednou střechou má ve Vltavínské ulici vzniknout kontaktní místo pro veřejnost i pečující a zázemí pro personál pracovníků terénní služby Domácího hospice sv. Zdislavy, dále pro Charitní pečovatelskou službu, Osobní asistenci Třebíč, Půjčovnu kompenzačních pomůcek a pro vzdělávací institut paliativní medicíny Paliare.
Premiér si z hospice odvezl několik darů. Jedním z nich byla pálenka z ovoce, které na své zahradě sesbíral primář Kabelka a také dostal jednu z knížek z pera tohoto lékaře.
Zpracováno na základě TZ Hany Jakubcové, Domácí hospic sv. Zdislavy Třebíč
