Jedinečnou příležitost zažít zajímavé fyzikální experimenty využilo v sobotu 3. června na 150 návštěvníků. Vystudovaní fyzici a vysokoškolští studenti z Úžasného divadla fyziky představili pro většinu nezajímavý školní předmět velmi atraktivním způsobem. Děti si se zaujetím také prohlédly moderní techniku Speciální zásahové jednotky Policie ČR, která má sídlo přímo v jaderné elektrárně.

„Samozřejmostí byla možnost prohlédnout si infocentrum, podívat se na film a vyzkoušet virtuální brýle, kterou využila většina návštěvníků, včetně cyklistů z pelotonu Josefa Zimovčáka,“ řekla vedoucí informačního centra Dana Janovská.

Dětský den na letišti v Moravských Budějovicích.
Nad hlavami se objevil vrtulník. V Moravských Budějovicích zažili překvapení

Tradiční zastávkou pelotonu Josefa Zimovčáka je každoročně Jaderná elektrárna Dukovany. Na osmdesát nadšených cyklistů, kteří brázdí Českou republiku už od konce května, přizastavilo v elektrárně v neděli odpoledne. Čekalo na ně občerstvení i možnost krátkého odpočinku a prohlídky infocentra. Ambasador projektu Na kole dětem, borec v jízdě na vysokém kole, Josef Zimovčák také převzal symbolický šek na 180 tisíc korun z rukou regionální zástupkyně Nadace ČEZ Jany Štefánkové.

Projekt Na kole dětem pomáhá už 14 let onkologicky nemocným dětem a jejich rodinám. Do 10. června zvládnou cyklisté ujet v deseti etapách 1 189 km.

Na kole dětem Vysočinou 2023 v Jemnici:

Zdroj: Youtube

„Každý rok se lidé těší na účast, letos je dobrodějů opět mnoho. Společně myslíme na nemocné děti a jejich rodiny, které si svou situaci nevybraly dobrovolně a musí ji zvládnout. Chceme jim ji ulehčit, jak jen to bude možné,“ říká Josef Zimovčák.

K charitativnímu pelotonu je možné se připojit i v dalších dnech, a to do 10. června. Jednotlivé etapy a časové hmg jsou popsány na webových stránkách www.nakoledetem.cz.

Jana Štěfánková, JE Dukovany