Dukovanští zaměstnanci už čtvrtým rokem pravidelně každý poslední čtvrtek v měsíci snídají s dobrým pocitem, že tím pomáhají ostatním. Od jara 2017 se s menší covidovou pauzou v elektrárně pravidelně střídají tři regionální terapeutické kavárny, které jsou schopny pokrýt poptávku firemních zákazníků. Jedním z nich je také Denní centrum Barevný svět z Třebíče a jejich usměvaví a ochotní pracovníci i klienti, kteří přijeli do elektrárny i dnes.

„Je skvělé, že můžeme být po delší nucené pauze opět v elektrárně Dukovany. Jsem moc ráda za možnost osobního setkání a současně i šance praktického procvičení sociálních dovedností našich klientů,“ říká Petra Tučková, ředitelka Denního centra Barevný svět.

„Do elektrárny jsem se moc těšil. Jsou tu fajn lidi. Sice musím ráno brzy vstávat, ale stojí to za to,“ říká s úsměvem Roman Švarc z Barevného světa, pro kterého je obsluha lidí v kavárně v Jaroměřicích nad Rokytnou už běžnou praxí.

ČEZ dlouhodobě podporuje neziskové organizace v regionech, a to jak finančně, tak také prostřednictvím svých zaměstnanců. Pravidelně organizuje charitativní sbírkové akce a také trhy chráněných dílen, při kterých organizace nabízí své výrobky.

„Velmi mě těší, že zaměstnanci ČEZ významně pomáhají všude tam, kde je to možné. Ať už při zmiňovaných charitativních snídaních nebo trzích chráněných dílen, či při vyhlašovaných zaměstnaneckých sbírkách nebo tradičních dobrovolnických dnech,“ říká Kateřina Bohuslavová, ředitelka útvaru ESG Skupiny ČEZ. 

Obecně prospěšná společnost Denní centrum Barevný svět zajišťuje pomoc a podporu osobám se zdravotním postižením, zejména pak lidem s mentálním a kombinovaným postižením, a také pomoc a podporu jejich rodinám. Na poli sociálních služeb organizace působí od roku 2005 a v současné době zajišťuje tři registrované sociální služby. Denní centrum Barevný svět, o.p.s. začalo od roku 2012 nabízet svým klientům službu sociální rehabilitace, která je zaměřena na získávání sociálních a pracovních dovedností a návyků v rámci několika postupně vznikajících tréninkových pracovišť – Textilní dílny a obchůdku Krasohled, pěstování bylin na zámecké zahradě v Jaroměřicích, v kavárně Splněný sen na nádvoří jaroměřického zámku a v kavárně Barevný svět na zámku v Hrotovicích.

Od roku 2014 poskytuje Barevný svět také chráněné bydlení v Hrotovicích pro šest klientů. Nabízí jim možnost samostatného bydlení, kde se s podporou asistentek starají o sebe i o svoji domácnost stejně jako jejich vrstevníci bez handicapu. Od roku 2019 je služba chráněné bydlení rozšířena i do Třebíče, kde je nabízena 12 klientům.

Denní centrum Barevný svět, o.p.s. také umožňuje svým klientům pracovní uplatnění v rámci chráněných pracovních míst.

Jana Štefánková

specialista komunikace ČEZ, JE Dukovany