Pro letošní Den bezpečně pootevřených dveří energetici, s ohledem na maximální snížení rizika nemoci covid-19, zvolili trasu, která návštěvníky zavede do prostor, kde se nesetkají s provozními pracovníky elektrárny, ale uvidí standardně nepřístupná zákoutí střeženého prostoru. Dovnitř elektrárny se dostanou jen zájemci starší patnácti let, kteří se musí předem registrovat na webových stránkách Infocentra JE Dukovany - www.cez.cz/infocentra

„Většinu areálu lidé projedou v autobuse, projedou vedle všech čtyř reaktorových bloků také sklad paliva a další klíčové objekty. Pro přímou fyzickou návštěvu jsme tentokrát zvolili prostory skladování použitého paliva. Podle hesla „jednou vidět je lepší, než stokrát slyšet“, zájemcům umožníme vytvoření vlastního zážitku z návštěvy místa mezi 125 m vysokými dominantami elektrárny nebo prostor, kde se skladuje použité palivo,“ vysvětluje tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Návštěva nebude úplně jednoduchá. Do unikátního prostoru se každou hodinu autobusem dostane maximálně třicetidvoučlenná skupina doprovázená bezpečnostními pracovníky. Všichni musí být registrováni předem a projdou opakovanou kontrolou, podobně jako například na letišti. Součástí programu bude také představení největšího českého carportu – rozsáhlého parkoviště zastřešeného speciálními fotovoltaickými panely.

„Zájem o návštěvu elektrárny je mimořádný a některé termíny bývají obsazeny s velkým předstihem. Přijíždí k nám lidé z celé České republiky. Připraven je také celodenní bohatý zábavný program pro rodiny s dětmi, pro které je nachystaná řada soutěží, her a zábavy. V průběhu projížďky areálem jsme připraveni se o návštěvníky mladší 15 let spolehlivě postarat,“ doplňuje administrátorka dukovanského infocentra Dana Janovská. Těšit se mohou na letní soutěž, dětský koutek či virtuální prohlídky nebo charitativní oranžové kolo. Veškerý program i prohlídky jsou zdarma, jejich kapacita je ale omezená.

Více informací a registraci je možné najít na stránkách infocentra na webu www.cez.cz/infocentra (JE Dukovany)


Jiří Bezděk

tiskový mluvčí ČEZ, JE Dukovany