V minulých letech jsme se seznámili s exponáty jako je samurajská zbroj, koutní hrnec, poštolka obecná, figurka čerta z betlému Eduarda Charváta, zlomený meč z dob husitských válek, panenka habešánek, sklenička třebíčské ZONky, vltavín, benediktin, sukně Tahiťanky, valdštejnský erb, Malý čtenářem a pěnovka. V červnu loňského roku jsme se vydali za barvami přírody. Vzpomínáte? Bavili jsme se o tom, jak vidí živočichové, jak se maskují, proč jsou květy barevné, … V září jsme pokračovali Do muzea za autíčkem z výstavy Majklova autíčka.

Řekli jsme si, že zkusíme s tímto programem pokračovat i v době uzavření muzea. Ačkoliv se nemůžete vydat do muzea, můžete se vydat k muzea a nahlédnout okny. Na dřevěném sloupu na nádvoří se dočtete něco více o rodu Valdštejnů, seznámíte se s životem posledních majitelů, zjistíte, co je bavilo, čím se zabývali, jaké měli přátelé a mnoho dalšího. Nemusíte jen číst, ale jednotlivé aktivity vás rozpohybují.

Za okny muzea jsou pak k vidění dva portréty z expozice Valdštejnové na Třebíči. Jedná se o vyobrazení posledního majitel panství Emanuela Valdštejna a jeho ženy Adrieny rozené Tůmové.

Umění za oknem je lepší než umění v počítačovém okně! Přijďte se podívat a zjistit, co vidíte.

Eva Novotná, Muzeum Vysočiny Třebíč