A ta je právě v poslední době maximálně vytížená kvůli šití důležitých roušek, které minimalizují šíření nákazy obávaného koronaviru. „Kdo má ve Vrátkách ruce, ten šije roušky, jen nám chyběly potřebné stroje,“ říká Irena Rybníčková, předsedkyně sdružení. „Už dříve jsme chtěli zakoupit dva nové šicí stroje a další k entlování, nezbývaly ale peníze.“ Nadace ČEZ přišla s nabídkou pomoci a promptně zareagovala na současnou situaci. Během pár dnů proběhlo zrychlené schválení správní radou, elektronické vyřízení smlouvy a peníze na stroje přistály na účtu organizace. „Se společností ČEZ a Jadernou elektrárnou Dukovany spolupracujeme roky a nikdy nás nenechají na holičkách,“ usmívá se Irena Rybníčková. „Tentokrát to byla pomoc opravdu za pět minut dvanáct.“ Na nových strojích se od dnešního dne šije o sto šest. „Je to naprosto jiná práce, jde to téměř samo,“ říká jedna z dobrovolnic.

„Nadace ČEZ už několik desítek let pomáhá v mnoha oblastech, přitom pomoc v regionech je nejvíce zastoupena. Nejsilněji vnímaná pomoc je právě pomoc časná, v nouzi, tam kde je to nejvíce potřeba. Snažíme se právě tam pomáhat,“ říká k tzv. krizové pomoci, kterou Nadace ČEZ vyhlašuje vždy při konkrétních společenských událostech, jako jsou živelní pohromy nebo lokální nebezpečí, Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

„Jsme moc rádi, že můžeme i díky novým strojům dodávat roušky pro dukovanské energetiky, kteří nám zase zajistí bezpečné dodávky elektrické energie. Až bude po tomto zvláštním období, rádi za nimi opět přijedeme s chutnými snídaněmi, tak jak se dělo s pravidelností v minulosti,“ dodává Irena Rybníčková. Do elektrárny Dukovany jezdí „Vrátka“ nejen prodávat snídaně, ale také zaměstnancům dodávají kvalitní kváskový chléb nebo prodávají výrobky při různých charitativních akcích.

Irena Rybníčková, předsedkyně sdružení Vrátka