Klání se uskutečnilo ve středu 9. února v prostorách VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou. V dvoučlenných družstvech patřilo vítězství místním žákům. V jednotlivcích se však podařilo budějovickému Tomáši Doležalovi mezi ně vklínit. A celkově čtvrtý Patrik Daňhel ztrácel na medailovou pozici jen 0,97 bodu. „Je to skvělé, obrovská gratulace,“ sdělil klukům po návratu ředitel SŠŘS Tomáš Dolejský, sám zaměřením strojař.

A teď už jen Chomutov

Druhý v jednotlivcích Tomáš Doležal postoupil do celostátního finále, které se bude konat koncem března v Chomutově. Soutěž se jmenuje České ručičky a klání ve Žďáru bylo jeho dílčí součástí na nižší úrovni.

Do Žďáru se Tomáš s Patrikem (oba žáci 4. ročníku oboru Mechanik-seřizovač) připravovali pod vedením pana učitele odborných předmětů Karla Dočkala. „No samozřejmě mám velkou radost. Musíme s Tomášem Doležalem probrat, co ho v Chomutově čeká. Půjde opět o programování, měření a samotnou výrobu obrobku,“ poznamenal kantor.

Frézování chce přesnost

A čím si prošli soutěžící v krajském kole ve Žďáru? Hlavním tématem bylo frézování. Účastníci museli vytvořit řídicí program podle výkresové dokumentace. Dále měli provést měření vybraných rozměrů na zadané součástce. Čekaly je rovněž výpočty otáček a řezných podmínek.

„Druhý jsem byl proto, že mi utekly nějaké body při měření, na to se nyní v přípravě do republikového kola víc zaměřím,“ zmínil jinak úspěšný Tomáš Doležal, který se krom soutěže chystá i na maturitu a přijímačky na VUT Brno, Fakultu strojní.

Kluci si dovezli z krajského kola rovněž pěkné ceny od firmy Dormer Pramet Šumperk – digitální posuvku a sadu vrtáků.

Připomeňme, že moravskobudějovická střední škola zaznamenala v této soutěži krásný úspěch i v posledním konaném ročníku před dvěma lety (kvůli covidu se loni nesoutěžilo). Žák Tomáš Fiala tehdy postupoval do celostátního kola z první příčky v kraji.

Soutěž odborných dovedností Řemeslo Vysočiny 2022, obor mechanik seřizovač – CNC programování se konala pod záštitou krajského radního i pro oblast školství Jana Břížďaly. Celou akci zaštiťuje Cech KOVO ČR.

HANA JAKUBCOVÁ

Střední škola řemesel a služeb Moravské Budějovice