Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step patří k nejznámějším stepím na území České republiky. Najdete ji v sousedství obce Mohelno na Třebíčsku, nedaleko jaderné elektrárny Dukovany. Tyčí se  nad meandrem řeky Jihlavy, známým také jako Čertův ocas. Oblast je chráněná už od třicátých let.

Step je výjimečná zejména vysokou rozmanitostí fauny a flóry, které jsou kromě geografické polohy a klimatických poměrů ovlivněny i substrátem, kterým je silně bazický hadec. Ze živočichů si ji za svůj domov vybrali například kudlanka nábožná, ploskoroh pestrý, ještěrka zelená a zejména chráněný sysel obecný. Na slunných místech poletuje řada motýlů, z nichž největšími a nejbarevnějšími jsou například otakárek ovocný a otakárek fenyklový. Bohatě jsou zde zastoupeni i brouci, z nichž určitě je k nepřehlédnutí roháč obecný.

Na výletě v údolí řeky Oslavy
V údolí řeky Oslavy. Slunečné počasí lákalo na výlet. Mrkněte do fotogalerie

Podobně je bohatě zastoupena i místní flóra. Mezi nejznámější rostliny sem patří podmrvka hadcová, bílojetel německý, starček roketolistý, dvojštítek hladkoplodý.

Přírodní krásy Mohelenské stepi si výletníci mohou vychutnat buď po vrchní části s vyhlídkou na okolní přírodu, koryto řeky a věže jaderné elektrárny Dukovany, nebo nabízí naučnou stezku doplněnou směrovými značkami a informačními tabulemi s mapou a výkladem. Trasa je dlouhá zhruba tři a půl kilometru.

Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou z ptačí perspektivy
Zámek jako na dlani. Kouzelné snímky zachycené z dronu. Mrkněte do galerie