Během magických 111 let, kdy na oceánském dně vrak leží, se na něm usadila na první pohled primitivní forma života. „Na Titaniku je ho teď více než na hladině,“ říká Lori Johnstonová, mikrobioložka a šestinásobná návštěvnice vraku.
Právě vědci z jejího týmu spočítali, že záhadné bakterie denně spořádají na vraku Titaniku až 180 kilogramů železa. A nedávají zbytkům lodi příliš času. „Pokud se to bude zrychlovat, což předpokládáme, bude to méně a méně času,“ dodává Johnstonová. Podle jejích výzkumů by mohl být Titanic rozpoznatelným vrakem ještě maximálně dvacet až padesát let.
Stačí se podívat na podmořské snímky Titaniku. Na ocelových konstrukcích visí podivné krápníky. Jejich vzorky vyzvedl ze dna oceánu již v roce 1991 podmořský robot Mir 2.
Více se o příběhu potopeného Titaniku a nejnovějších výzkumech dočtete ve speciálním vydání National Geographic, které vychází 13. dubna.
Vědcům se v materiálu, který obsahuje velké množství bakterií a různých houbovitých organismů, podařilo najít zcela nový druh. Ten dostal jméno Halomonas titanicae. Při následném výzkumu vědci začali odhalovat, jakým způsobem podmořské organismy „recyklují“ kovové části lodních vraků.
Top 5 nejzajímavějších vraků potopených lodí:
Analýzou tohoto procesu také mohou přijít na způsoby, jak lépe chránit ropovody nebo jiné železné konstrukce, které jsou vystavené vlivu podmořské koroze. Autoři o svém objevu před časem informovali v časopise International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology.
Vrak plný děr
A jak to vlastně vypadá na dně Atlantiku, na místě, kde se slavný Titanik přesně před 111 lety potopil? „Vrak je plný děr, vyhlídková plošina na hlavním stěžni už zmizela a ikonické zábradlí na přídi lodi se může zhroutit každou chvíli,“ píše agentura AP.
Titáni, titánský a oběti
Až do jedné ledově chladné noci před 111 lety bylo slovo „titánský“ spojováno s dobrými věcmi. Božští Titáni vládli ve zlatém věku řecké mytologie. Výraz „titánský“ označoval něco velkého, silného, mimořádného. To se změnilo v noci ze 14. na 15. dubna 1912, kdy zaoceánský parník Titanic, největší a nejokázalejší oceánské plavidlo, mířil při své první plavbě na západ. Asi 1 600 kilometrů východně od Bostonu loď narazila na plovoucí ledovou kru a během dvou hodin a čtyřiceti minut zmizela pod hladinou. Zahynulo více než 1 500 cestujících a členů posádky. Mezi oběťmi byly i některé nejproslulejší osobnosti té doby.
Ke každoroční kontrole stavu vraku přispívají expedice průzkumné společnosti, která za finanční pomoci zámožných turistů doufá, že se podaří zjistit více o podmořských ekosystémech, které se na podobných místech utvářejí. „Oceán si loď bere, a my to všechno potřebujeme zaznamenat, než se celá rozloží, nebo se stane nerozpoznatelnou,“ říká Stockton Rush, předseda průzkumné společnosti Ocean Gate Expeditions.
Od roku 1985, kdy byl vrak objeven, se například zhroutil třicetimetrový stěžeň s pozorovací plošinou, z něhož hlídka oné tragické noci křičela: „Před námi je ledovec!“.
Také zadní paluba, kde se v posledních chvílích před potopením shromáždili zoufalí pasažéři, se zhroutila pod vlastní vahou. I strašidelně vyhlížející vana kapitána Titaniku, kterou bylo možno zahlédnout díky zborcené stěně kapitánské kajuty, je pryč – jak před několika lety zjistila expedice.
Expedice za peníze z prohlídek
Právě peníze zájemců o prohlídku vraku Titaniku podobné expedice umožňují. Turisté zaplatí za lístek 100 až 150 tisíc dolarů (2,2 až 3,3 milionů korun).
Historik se specializací na Titanic, Bill Sauder, který dříve zodpovídal za výzkum u společnosti vlastnící práva na vyzvednutí částí vraku z mořského dna, ale pochybuje, že expedice objeví něco „hodného předních stránek novin“.
Ocean Gate ze dna oceánu nic nevyzvedne. To tuto expedici činí o něco méně kontroverzní, než výzkumný výlet jiné společnosti, která chtěla původně ze dna získat rádio Titaniku.
RMS Titanic, která má jako jediná právo na vyzvedávání částí vraku, chtěla rádiové vybavení lodi vystavit, protože vysílalo nouzové volání Titaniku. Návrh však před časem vyvolal soudní spory s americkou vládou, podle které by expedice porušila federální zákony a dohodu s Británií ponechat vrak, který je zároveň pohřebištěm, v původním stavu.
V útrobách potopeného Titanicu:
Při ztroskotání Titaniku v roce 1912 zemřelo na 1500 lidí z celkového počtu 2200 pasažérů a členů posádky na palubě.
Soudní spory mezi RMS Titanic a Spojenými státy urovnalo, když společnost své plány odložila na neurčito kvůli pandemii covidu-19. Může se ovšem stát, že ne všichni budou souhlasit s nadcházející misí Ocean Gate.
Předseda historické společnosti zabývající se Titanikem, Ed Kamuda, v roce 2003 uvedl, že lidská aktivita, včetně turismu a expedic v okolí vraku, musí být omezena. Podle něj by se mělo místo jednoduše ponechat svému osudu a zůstat mořským pomníkem. „Nechte přírodu, ať si vezme, co jí patří. Je jenom otázkou času, než z toho bude hnědá skvrna a hromada surového železa na oceánském dně," uvedl.
Více se o příběhu potopeného Titaniku a nejnovějších výzkumech dočtete ve speciálním vydání National Geographic, které vychází 13. dubna.