Ohlsdorf je impozantní tím, že se rozprostírá na čtyřech milionech metrech čtverečních, tedy na ploše přesahující 500 běžných fotbalových hřišť. Není tak většího parkového hřbitova na světě. Stará se o něj personál převyšující 200 osob.

„Hroby, mauzolea, kaple a památníky jsou rozprostřeny po parku pod stromy a podél břehů kanálů a rybníků,“ uvádí správa hřbitova na webu www.friedhof-hamburg.de.

Hlavní město Moldavska Kišiněv.
Moldavsko. Možný ruský cíl je plný zmaru, prostituce, zato zalitý výborným vínem

Je to zároveň přehlídka nejrůznější náhrobků – od zcela usedlých přes honosné až po řadu spíše těch extravagantnějších. Ke klidu místa přispívají sochy andělů, které najdete skoro na každém kroku. „Vše je dílem asi tří stovek sochařů a architektů,“ připomenul specializovaný web zaměřený na hřbitovy www.significantcemeteries.org.

Je to zároveň i turisticky velmi atraktivní místo, které ročně navštíví přes 1,2 milionu lidí. Někteří se jen tak poklidně procházejí, jiní kromě hrobů svých blízkých vyhledávají náhrobky slavných postav německé historie jako je herec Hans Albers, spisovatel Wolfgang Borchert, bývalý německý kancléř Helmut Schmidt nebo fyzikové Heinrich a Gustav Hertzovi.  

Hora Křížů v Litvě
Hora křížů je děsivá. Nese s sebou jedno důležité poselství

„Informační tabule, prohlídky s průvodcem, muzeum a také naučná stezka. To je důvod, že výlet na ohlsdorfský hřbitov bude odpočinkový a zároveň poučný. Daří se zde 450 druhům listnatých a jehličnatých stromů, rybníky a potoky zase osídluje vodní ptactvo,“ konstatoval web www.significantcemeteries.org s tím, že svým způsobem se celý areál stává i rekreační oblastí.

Hřbitov byl založen na konci 19. století. Kvůli pohřbeným obětem jsou tak s ním spojené hrůzy, které se za tu dobu v okolí udály. Například jsou zde pohřbena těla asi 38 tisíc obětí operace Gomorha, kdy na přelomu července a srpna roku 1943 čelilo město spojeneckému bombardování. Samozřejmě nechybí hroby obětí I. světové války. Stejně tak lze leží tisíce těch, kteří zahynuli kvůli vyvražďování spojenému s nacistickou ideologií.