TŘEBÍČSKO


Třebíč zahajuje sezonu
Kdy: sobota 1. a neděle 2. dubna od 9.00
Kde: Třebíč, zámecký areál a židovská čtvrť
Za kolik: vstupné různé
Proč přijít: Hlavní turistická sezona začíná v židovské čtvrti v Třebíči. Od devíti do čtyř odpoledne budou komentované prohlídky v zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera, dílna plná řemesel čeká na děti i dospělé od deseti do čtyř hodin odpoledne a Přední synagoga se otevírá od devíti do pěti odpoledne. V zámeckém areálu v Třebíči se uskuteční prohlídky baziliky svatého Prokopa od jedné do čtyř hodin odpoledne. Po prohlídkách vystoupí taneční skupina Siderea, výuka tance bude probíhat v zahradě za bazilikou.

Velikonoční fler jarmark
Kdy: neděle 2. dubna od 10.00 do 16.00
Kde: Třebíč, prostory hotelu Atom
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Prostory hotelu Atom v Třebíči poslouží v neděli 2. dubna Fler jarmarku, kde se budou prodávat originální rukodělné výrobky. Tentokrát na téma svátků jara. Na návštěvníky čekají velikonoční dekorace, kraslice, perníčky, makronky a další dobroty, květinové dekorace, originální móda, šperky, bižuterie, bytové doplňky, hračky, deskové hry a mnoho dalšího. Pro děti a dospělé jsou připravené různé tvořivé dílničky.

První velká akce na třebíčském náměstí Třebíčský jarmark.
Třebíčský jarmark lákal na domácí produkty. Přišly davy lidí

JIHLAVSKO

Den ptactva v ZOO
Kdy: sobota 1. dubna od 10.00
Kde: Jihlava, zoologická zahrada
Za kolik: běžné vstupné, majitelé ptačích jmen za polovinu
Proč přijít: Začátek dubna patří v jihlavské zoologické zahradě ptákům. V zoo slaví Den ptactva speciálním komentovaný krmením, letovými ukázkami a tvořivými dílničkami. Majitelé ptačího příjmení mají vstupné za polovinu, Polákovi mohou jít zdarma, protože ptákem roku je polák velký. Nositelé ptačího jména se v centru PodpoVRCH mohou zařadit do soutěže o ptačí budku. Ve dvě odpoledne bude komentované krmení pelikánů a ve spolupráci s ochránci přírody budou i letové ukázky dravců.

Vítání jara v Telči
Kdy: sobota 1. dubna od 14.00
Kde: Telč, náměstí Zachariáše z Hradce
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Folklorní akce na začátek jara připravili v historické Telči. Vítat jarní sezonu tu budou na náměstí Zachariáše z Hradce s místními horáckými folklorními soubory Podjavořičan, Kvítek a Kvíteček. Začátek programu je ve dvě hodiny odpoledne a návštěvníci se mohou těšit na přehlídku těch nejlepších tanečků a scének folklorních souborů. Součástí akce bude také možnost prohlédnout si krásnou kraslicovou výzdobu dětí z telčské mateřské školy.

Ulice Leoše Janáčka v Jihlavě opět ožila velikonoční výzdobou.
Zajíci v nadživotní velikosti. Oblíbené místo v Jihlavě ožilo Velikonocemi

Jarní slavnosti v Lukách
Kdy: sobota 1. dubna od 14.00
Kde: Luka nad Jihlavou, sál hasičárny
Proč přijít: V Lukách nad Jihlavou si v sobotu lidé užijí jarní slavnosti. V sále hasičárny zájemce čeká od dvou hodin odpoledne dudácké vystoupení, které seznámí s muzikoterapií, lidovými zvyky, tradicemi předků a dalšími zajímavostmi z oboru. V ten samý čas začínají také dílničky se zdobením jarního osení, malováním perníčků nebo pletením pomlázek. Ve čtyři hodiny vystoupí se svým představením Divalo Mrak a od pěti hodin odpoledne je nachystané folkové vystoupení s Jiřím Škrdlou. Občerstvení zajištěno.

Velikonoce na sýpce v Brtnici
Kdy: neděle 2. dubna od 14.00
Kde: Brtnice, sýpka
Za kolik: vstupné dobrovolné
Proč přijít: Velikonoce na sýpce v Brtnici se uskuteční v neděli 2. dubna. Lidé se mohou těšit na ukázky lidových tradic, vystoupení dětí ze základní školy v Brtnici, dále na lidové písně a říkačky a výstavu velikonočních výrobků. Součástí akce budou i prohlídky expozic a promítání filmů o Brtnici Spolku pro starou Brtnici. Občerstvení zajištěno.

Originální slámová výzdoba v Cejli. Obří zaječí rodinka.
Obří zaječí miminka. Podívejte se, jak se v Cejli zaječí rodinka rozrostla

ŽĎÁRSKO

Koncert pro nemocnici
Kdy: neděle 2. dubna od 17.00 do 19.00
Kde: Nové Město na Moravě, Horácká galerie
Za kolik: vstupné 99 korun
Proč přijít: Charitativní koncert kapely Broln v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě pomůže novoměstské nemocnici. Zájemci se mohou přijít zaposlouchat do tónů houslí, klarinetu, flétny, violy a dalších hudebních nástrojů. Broln je Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů. Jeho historie sahá až do roku 1952. V neděli rozezvučí galerijní půdní prostory. Výtěžek nemocnice použije na nákup nezbytných potřeb.

Předvelikonoční hra na zámku
Kdy: od 29. března do 2. dubna a od 4. dubna do 7. dubna
Kde: Žďár nad Sázavou, zámek
Za kolik: vstupné 50 korun
Proč přijít: Na zámku ve Žďáru nad Sázavou se mohou návštěvníci ponořit do předvelikonoční hry s vrabčákem Ferdou, se kterým poodhalí tajemství Velikonoc. Jde o samoobslužnou edukativní hru pro děti. Na recepci zámku lidé zakoupí mapku, se kterou si projdou celý areál. Na několika stanovištích bude potřeba najít barvy Velikonoc a poznávat velikonoční symboly. Na konci cesty na úspěšné lovce bude čekat sladká odměna. Mapku hráči pořídí za padesát korun na recepci Muzea nové generace.

Sto let od premiéry si připomínají novoveselští divadelníci hrou Naši furianti.
FOTO: Nesmrtelné drama Naši furianti ožilo na prknech v Novém Veselí

PELHŘIMOVSKO

Aprílové otužování v lomu
Kdy: sobota 1. dubna od 11.00
Kde: Horní Cerekev, pláž u lomu
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Aprílové otužování s Charitou Pelhřimov. Tak se jmenuje akce, která startuje v sobotu v jedenáct hodin dopoledne u lomu v Horní Cerekvi. Otužování je skvělý prostředek pro posílení imunitního systému, na to lákají pořadatelé. Přijít tak může každý, kdo se otužuje, ale například i ten, kdo se k takovému prvnímu kroku teprve chystá. A kdo se nechce otužovat vůbec, tak se může přijít podívat jako divák. Akce se koná za každého počasí.

Palačinkový víkend v Želivě
Kdy: Od 31. března do 2. dubna
Kde: Želiv, klášterní komplex
Za kolik: vstupné různé
Proč přijít: Hlavní program víkendu v Želivě startuje v sobotu 1. dubna od jedné hodiny odpoledne autorskou dílnou se spisovatelkou Markétou Práškovou. Od tři čtvrtě na dvě začínají zábavné atrakce s filmovými hrdiny, ve dvě hodiny bude otevřeno a požehnáno nové dětské hřiště, od půl čtvrté začínají hádanky pohádkových a filmových znělek. Dětské prohlídky s názvem Putování za Santinim začínají ve čtvrt na tři a ve čtyři odpoledne. Během dne budou kreativní dílny, prohlídky a po celý víkend palačinky v Klášterní restauraci.

Začíná sezona na památkách v destinaci Vysočina West.
Hrad Kámen vstupuje do padesáté sezony, nové expozice nabízí Trčkův hrad

HAVLÍČKOBRODSKO

Jarní jarmark v Jeníkově
Kdy: neděle 2. dubna od 9.00
Kde: Golčův Jeníkov, náměstí T. G. Masaryka
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Jarmark s jarní tématikou a svátky jara pořádá město Golčův Jeníkov na náměstí T. G. Masaryka od devíti hodin dopoledne. Kromě prodejních stánků s tematickými produkty a občerstvením bude součástí také doprovodný kulturní program. Ten v deset hodin začíná vystoupením dětí ze Základní umělecké školy Světlá nad Sázavou. V půl jedenácté vystoupí Tomáš Polman. Kromě řemeslníků a producentů bude na místě také stánek výrobků dětí ze základní a mateřské školy. Pro děti budou stát na místě atrakce.

Kapela Alkehol v Bělé
Kdy: sobota 1. dubna od 20.00
Kde: Bělá u Ledče nad Sázavou, kulturní dům
Za kolik: vstupné 430 korun na místě
Proč přijít: Legendární kapela Alkehol dorazí do kulturního domu v Bělé u Ledče nad Sázavou, aby rozproudila krev a zábavu. V loňském roce oslavila kapela třicet let na hudební scéně. První album vyšlo pod názvem Alkehol v červnu 1992 a brzy se dostalo do první dvacítky nejprodávanějších titulů tehdejší hitparády. Mezi hity kapely patří Hospodo nalejvej, Travičko zelená nebo Všechno je jinak. Na jarní tour si přijdou a své fanoušci songů s hospodskou tematikou.

Neobjevené turistické cíle. Moravské Budějovice.
Neobjevené skvosty Vysočiny. Pro jaké památky lidé v kraji hlasovali?