Jihlava ožije. Havíři chystají průvod
KDY: neděle 21. června v 9.00
KDE: kostel sv. Jana Křtitele, Jihlava
ZA KOLIK: zdarma


V neděli vyrazí z centra Jihlavy tradiční průvod krojovaných jihlavských havířů ke Kostelu svatého Jana Křtitele. Poutí, mší a celodenním programem plným divadel, koncertů a tance si připomenou svátek Jana Křtitele, patrona města Jihlavy.

Poté, co vloni oslavili stříbrnou historii města velkolepým Havířením, letos havíři chystají bohatší program než kdy dřív. „Po průvodu havířů a mši svaté ožije okolí kostelíku díky sedmi kapelám, čtyřem divadlům a dvěma folklorním souborům," vypočítal Milan Kolář ze spolku jihlavských havířů.

Návštěvníci se mohou těšit také na trh s rukodělnými předměty, výtvarné dílny, tradiční vaření na ohni nebo na výstavu velkoplošných fotografií z posledních ročníků průvodu.

Tak jako každý rok i letos vyrazí průvod jihlavských havířů na pouť z ulice Křížová. Vyjde v neděli v devět hodin ráno a po slavnostní mši, která začne v půl desáté, je připravený program pro celou rodinu.

Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení a pohádky divadel T.E.J.P., Krtek, Teátr Víti Marčíka, nebo představení slovenského mima Miro Kasprzyka. „Divadla se budou střídat s muzikou swingového Bee Bandu, bluegrassových Pražců nebo středověkých Krless. Vystoupí také divoká worldmusic Bra Agas, harmonikář Jiří Hilčer nebo jihlavská Skřípácká muzika. Večírek završí světové hity v podání kapely Spaziergang,“ vypočítal mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk.

Tradiční součástí havířské poutě u svatého Jana jsou rukodělné dílny, vaření na ohni a ochutnávka různých specialit. Novinkou je výstava třiceti nejlepších snímků z posledních pěti ročníků havířského průvodu.

Turisté vystoupají na Čeřínek
KDY: sobota 20. června, čas není stanovený
KDE: start libovolný, cíl chata Čeřínek
ZA KOLIK: 20 nebo 30 korun

Turistický pochod Hvězdicový výstup na Čeřínek na Jihlavsku se koná v sobotu 20. června a zájemci si mohou zvolit libovolnou trasu. Cílem pochodu je chata na Čeřínku, kde bude kontrola od deseti do tří hodin odpoledne.  Startovné pro členy KČT 20 korun, ostatní 30 korun.

Tradiční pouť připomene výročí
KDY: sobota 20. června od 14.00
KDE: kostel sv. Víta, Zahrádky
ZA KOLIK: zdarma

Tradiční Zahrádecká pouť na Havlíčkobrodsku se koná v sobotu 20. června zahájením mše svaté od dvou hodin odpoledne, a to v kostele sv. Víta. Po mši před kostelem zahraje folkové duo Ty a My. V kostele si zájemci mohou prohlédnout výstavku ke stému výročí uzákonění státní vlajky, pětasedmdesátému výročí ukončení Druhé světové války a sedmdesátému výročí úmrtí Patera Josefa Toufara.

Startuje Hodické léto
KDY: sobota 20. června v 15.00
KDE: náves, Hodice
ZA KOLIK: zdarma

V sobotu 20. června zahájí v Hodicích na Jihlavsku léto programem od tří hodin na návsi. Po celé odpoledne na děti čekají různé aktivity v podobě aquazorbingu, nafukovací skluzavky, kreativní dílnička a sportovní soutěže. Od šesti hodin zahraje skupina Terestial.

Sklárna zve na malování
KDY: sobota 20. června v 8.00
KDE: sklárna Svoboda, Karlov
ZA KOLIK: zdarma, malování na sklo 100 až 150 korun

Sklárna Svoboda v Karlově na Žďársku zve všechny zájemce v sobotu 20. června na Barevné hrátky. Návštěvníci mohou vidět práci sklářů, shlédnou zážitkový workshop zaměřený na hrátky se smysly a malovat na sklo. Mohou si tak odnést originální dárek. Otevřeno bude od osmi ráno do dvou hodin odpoledne.

Letní víkendové dílničky pro děti v Jihlavě
KDY: sobota 20. června v 15.00
KDE: Oblastní galerie Vysočiny, Jihlava
ZA KOLIK: 40 korun za dítě

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě zve na letní víkendové dílničky. První se koná v sobotu 20. června od tří do pěti hodin odpoledne. Vstupné je čtyřicet korun za dítě. Z důvodu omezené kapacity je potřeba se na dílničky přihlásit dopředu na email ogv@ogv.cz nebo přímo galerijní edukátorce Pavlíně Pitrové na telefon 604 875 412. Další dílničky se konají 18. července a 29. srpna.

Virtuální charitativní závod FreeRun20
KDY: sobota 20. června, čas není stanovený
KDE: celá Česká republika
ZA KOLIK: startovné 300 korun

Letos již pátý ročník tradičního charitativního závodu FreeRun, který se měl konat na Vysočině v Bobrové v sobotu 20. června, se kvůli aktuální situaci rozhodně rušit nebude, bude totiž virtuální. Zájemci mohou spojit síly napříč celou Českou republikou a pomoci tam, kde je to potřeba. Zúčastnit se může kdokoliv – běžet, jet na kole nebo se projít tuto sobotu a v čase, jak se každému hodí. Stačí se jen zaregistrovat na stránkách Freerun20, zaplatit startovné ve výši třista korun a přispět tím na nákup asistenčního psa pro holčičky Leu a Zoe trpící autismem.