Po stopách Beethovena, Habsburků i vína

KDY: bez omezení
KDE: Dolní Rakousko

Myslete pozitivně, radí v současné koronavirem poznamenané situaci mnozí odborníci. Proč tedy nevyužít chladný upršený víkend k plánování příjemného výletu do neokoukaných míst plných historických i gastronomických lákadel. Taková nabízí hned u hranic jižní Moravy region Dolní Rakousko. Deník Rovnost přináší tipy na místa a zážitky, které by si lidé, až nastane příhodnější doba, neměli nechat ujít.

Doslova rájem je oblast v okolí Vídně a nedaleko od slovenské Bratislavy pro milovníky historie. A to jak dějin starověkých, tak ze začátku dvacátého století.

Jak vypadal život starověkých Římanů, aniž by museli vyjet do Itálie, se lidé dozví v římském městě Carnuntum, vzdáleného od Vídně pouhých padesát kilometrů. Město, které se rozvíjelo zejména v prvním až čtvrtém století našeho letopočtu, leželo ve své době u významných obchodních cest. Nyní se v něm lidé doslova přenesou do historie. „Městská čtvrť Římanů s opětovně vybudovanými antickými domy, amfiteátry a muzeem Carnuntinum, probouzí antiku k novému životu,“ poznamenala za areál Anna-Maria Grohs. Lidé nahlédnou do domů i s nábytkem, ve kterých ani netřeba moc fantazie, aby se zdálo, že jejich obyvatelé z nich teprve před chvílí odešli.

Nadace Via letos už po třiadvacáté udělila Cenu Via Bona těm, kteří pomáhají druhým
Nadace Via ocenila Srdcaře a Hrdiny. Pomáhají spojovat rozdělenou společnost

Kdo bude mít chození po památkách dost, může zamířit do přiléhajícího současného městečka Petronell-Cernuntum k místním vinařům. Jedním z nich je i Josef Pimpel, který připravuje mok z hroznů s rodinou v malém rodinném vinařství. „Do této oblasti ještě zasahuje panonské klima z Maďarska, což nás odlišuje od jiných částí Rakouska. Obecně se zde pěstuje více červeného než jinde v zemi,“ poznamenal.

Do historie, ovšem podstatně mladší, se lidé ponoří i v části Rakouska u slovenských hranic, třeba v zámcích Schloss Hof a Eckartsau. Zatím, co v prvním jmenovaném se návštěvníci přenesou do dob vojevůdce Evžena Savojského a Marie Terezie, ve druhém se dozvědí podrobnosti o konci Rakouska-Uherska. Právě na lovecký zámek Eckartsau totiž rád zajížděl na hony František Ferdinand d´Este. Atentát na jeho osobu započal první světovou válku. A ve stejném zámku pobýval i vůbec poslední Habsburk, který vládl i českým zemím, Karel I.

Památný den sokolstva
V Jihlavě uctili památný den sokolstva

Po stopách další výrazné osobnosti rakouských dějin se lidé vydají v lázeňském městečku Baden. „Do Badenu zajížděl kvůli zdravotním problémům Ludwig van Beethoven. V domě, kde pobýval, je muzeum. V této budově trávil část posledních let života a zde vznikala i jeho devátá symfonie,“ přiblížila průvodkyně Renate Ryba z místního turistického informačního centra.

Komentovanou procházku uličkami města, které v devatenáctém století využívaly jako letní sídlo bohaté vídeňské rodiny, si lze objednat právě v tomto centru. Město nabízí historické domy, šarmantní ulice a řadu typických rakouských cukráren, kde mlsným jazýčkům bude ruce podávat nejen typický trhanec či štrúdl.

Chuťové pohárky lidé, a Jihomoravané obzvlášť, potěší i v nedalekém městě Gumpoldskirchen, konkrétně ve vinařství Gebietsvinothek Thallern. „Jsme druhým nejstarším rakouským vinařstvím,“ podotkla za podnik Zitra Prokolab. Podnik nabízí kromě obří prodejny i komentované ochutnávky vín a příjemné ubytování. (ega)

DALŠÍ TIPY

Komentované prohlídky 
KDY: online
KDE: Ekotechické centrum Alternátor
ZA KOLIK: zdarma

Ekotechnické centrum Alternátor Třebíč vychází vstříc pedagogům a jejich žákům. Díky moderním technologiím jim umožní zúčastnit se streamované komentované prohlídky z multimediálního sálu s projekční koulí Science on a Sphere. Tuto prohlídku tedy lze využít při distančního vzdělávání žáků. Na výběr jsou dva programy, každý přizpůsobený věku žáků z dané tříd, buď Vesmír nebo Země. Prohlídky jsou zdarma.

Podzimní knižní veletrh
KDY: online
KDE: Knihkupectví Petrkov a Kavárna Hejkal, Havlíčkův Brod
ZA KOLIK: 269 korun

Jubilejní 30. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, zrušený z nařízení vlády kvůli koronaviru, se uskuteční alespoň v podobě knihy. Jmenuje se Země skrytých úsměvů a nabízí poutavé čtení na 33 podzimních večerů. Obsahuje totiž třicet povídek autorek a autorů, kteří na veletrhu v různých letech četli a navíc i texty tří již nežijích autorů. Kniha stojí 349 korun, ale od 23. do 31. října si ji lidé budou moct koupit za veletržní cenu 269 korun v Havlíčkově Brodě buď v Knihkupectví Petrkov na Havlíčkově náměstí nebo v Kavárně Hejkal v Dolní ulici, kde k ní navíc dostanou kávu zdarma.

Po stopách Santiniho
KDY: online
KDE: zámek, Žďár nad Sázavou
ZA KOLIK: zdarma

Zámek ve Žďáře nad Sázavou zůstal bez návštěvníků, přesto se lidé do jeho prostor mohou podívat díky videoprohlídce Po stopách Santiniho. Průvodci provedou zájemce zámkem rodiny Kinských, který býval významným cisterciáckým klášterem s panstvím na pomezí Čech a Moravy. Lidé projdou nynějším zámkem, který je spojený s výjimečným architektem Janem Blažejem Santini-Aichelem na www.zamekzdar.cz.

Virtuální prohlídka jihlavské Zoo
KDY: online
KDE: Zoo, Jihlava
ZA KOLIK: 50 korun

I když je nyní Zoo Jihlava návštěvníkům uzavřená, za zvířaty se mohou vydat on-line prostřednictvím webu zahrady. Zoo mohou zájemci podpořit koupí virtuální vstupenky v hodnotě padesáti korun.

Výstava Milujeme Jihlavu
KDY: neomezeně
KDE: Masarykovo náměstí, Jihlava
ZA KOLIK: zdarma

Až do 7. listopadu letošního roku si mohou všichni milovníci Jihlavy prohlédnout vítězné velkoplošné fotografie z fotografické soutěže s názvem Milujeme Jihlavu. Výstava je umístěná na horní části Masarykova náměstí v Jihlavě. Do fotosoutěže se sešlo na šest set krásných fotografií, ze kterých porota vybrala konečných třicet. Návštěvníci tak mohou spatřit to nejlepší z letošního čtvrtého ročníku fotosoutěže Milujeme Jihlavu.

Následovníci Adolfa Loose
KDY: online
KDE: vila Stiassni, Brno

Alespoň on-line mohou do brněnské vily Stiassni nahlédnout lidé, které zajímá výstava Následovníci Adolfa Loose. Virtuální prohlídka je na webu www.vila-stiassni.cz. Vila samotná zůstává kvůli epidemickým opatřením do odvolání uzavřená.