Místo 60 kilometrů jen 45. Takový je rozdíl mezi cestou z Dolní Poustevny do Děčína přes Česko a přes Německo. Cesta z Varnsdorfu do Liberce vede buď po přímé, pohodlné silnici přes Polsko a Německo, nebo oklikou přes Česko. Od minulého týdne by lidé měli využívat jen ty, které vedou po našem území.

„Stavěli nás němečtí policisté v Großschönau a po vysvětlení, že pouze tranzitujeme z Liberce do Varnsdorfu přes Německo, nám sdělili, že tranzit již možný není, a řekli nám, že pokuta je 150 eur na osobu plus 10 dní karantény,“ popsala své zkušenosti paní Ivana z Rumburku, která z nepříjemného setkání vyvázla bez pokuty. Policisté ji ale varovali před dalšími podobnými cestami.

Rozvaliny Posedónova chrámu na mysu Sunion jižně od Atén
Češi již nakupují zájezdy na léto. Nejvíce lákají Řecko, Turecko či Egypt

Podobně pochodila také Andrea Hollá z Rumburku. „Policisté mne zastavili v Seifhennersdorfu, a přestože mám potřebné dokumenty, domluvili mi, abych příště jezdila pouze do práce. Mamku, která má pendlerské dokumenty také, do banky nepustili a před Neugersdorfem ji otočili,“ vylíčila Hollá.

Stejně dopadla řada dalších lidí, kteří chtěli využít kratší a pohodlnější cesty přes sousední zemi. Řada z nich se obrátila na generální konzulát, který v závěru minulého týdne doslova zahltila dotazy týkajícími se právě možnosti průjezdu. „Náš zastupitelský úřad požádal policii o písemné stanovisko k celé věci. V tuto chvíli doporučujeme Německo objíždět,“ reagovala mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Do Saska zákaz

Sasko zakázalo vstup turistům nebo lidem mířícím za nákupy už před několika týdny, možnost tranzitu ale ponechalo.

Zážitky lidí z hranic jsou odlišné od tvrzení mluvčího policie. „Osoby, které vstoupily na území Svobodného státu Sasko jen kvůli průjezdu a které ho co nejrychlejší cestou opět opustí, jsou podle saského karanténního nařízení vyjmuty z povinného ohlášení a z povinné karantény. Toto pravidlo ale neplatí, pokud lidé mají jiný důvod cesty, například nákupy, nebo pokud průjezd nerespektuje přímou cestu,“ řekl ČTK mluvčí spolkové policie v Pirně Christian Meinhold. Samotné pokuty za porušení karanténních pravidel neuděluje policie, ale saská hygiena.

Zasněžování a příprava areálu v Horní Malé Úpě v Krkonoších.
Skiareály dostaly od ministra naději, řešení s jednodenními návštěvníky vítají

Podobné omezení ale není zakotvené ani ve spolkových, ani v zemských protiepidemických opatřeních, která nařizují po vstupu domácí karanténu. Ta saská například mluví o výjimce pro tranzit, při kterém je potřeba nejkratší cestou Německo po vstupu opustit. Do problému se vložily proto také místní samosprávy, protože lidem takové opatření výrazně ztěžuje život. „Jedná se o svévolné opatření spolkové policie, které nemá žádnou oporu ani opodstatnění,“ je přesvědčen místostarosta Varnsdorfu Jiří Sucharda. Obrátil se proto nejen na zastupitelský úřad v Drážďanech, ale také na ministerstvo zahraničí a Ústecký kraj.

Epidemická situace se nejen v Sasku, ale v celém Německu v posledních dnech výrazně zhoršuje. Nejvážnější je situace právě ve spolkové zemi sousedící s Ústeckým krajem. Zemská vláda v Drážďanech proto přistoupila ke zpřísnění restrikcí. Od tohoto týdne budou zavřené i školy a školky, nakoupit si bude možné jen základní životní potřeby, jako jsou například potraviny nebo drogerie.