Desítky Ukrajinců čeká Peklo. Nejde o označení pro další fázi ruské agrese, nýbrž název kulturního domu v Plzni, ve kterém magistrát připravil komfortnější nouzové ubytování pro válečné uprchlíky.

Premiér Petr Fiala (ODS)
Vláda kvůli uprchlíkům z Ukrajiny prodloužila stav nouze. Potrvá do konce května

„Zařízení bude plnit dvojí funkci – bude možné se v něm ubytovat na dobu maximálně třiceti dnů a poté si najít standardní bydlení. Sloužit bude také lidem, kteří přijedou do města v noci,“ uvedl radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký.

Právě Plzeň je mezi uprchlíky velmi oblíbená. Podle dat ministerstva vnitra našlo v západočeské metropoli dočasný domov už devět tisíc Ukrajinců, což je po Praze a Brnu třetí nejvyšší počet.

Obří nápor

Počet ukrajinských uprchlíků, kteří v Česku požádali o vízum, se během pěti týdnů od vypuknutí konfliktu vyšplhal k hranici čtvrt milionu. Ze dvou třetin se jedná o ženy či dívky. Daleko od domova skončilo také více než dvanáct tisíc kojenců a batolat, šestnáct tisíc předškoláků a 55 tisíc školáků.

Česko se tak stalo jednou z významných cílových zemí pro rodiny uprchlíků. Když se započítají i ti, kteří zatím nepožádali o dočasné vízum, jejich počet se vyšplhá na tři sta tisíc.

„Je jasné, že sami si s tím neporadíme. Během měsíce přišel počet odpovídající téměř třem procentům našich obyvatel,“ uvedl premiér Petr Fiala s tím, že Česko žádá o podporu z evropského rozpočtu.

Vrchol za námi

Z nejčerstvějších dat vyplývá, že největší uprchlická vlna už opadla. Zatímco ve druhém březnovém týdnu se v Česku zaregistrovalo i více než 17 tisíc Ukrajinců denně, v posledních dnech se jedná zhruba o čtyři tisíce.

Přesto nové obyvatele z východu hlásí už více než čtyři tisíce tuzemských obcí z celkových šesti tisíc, vyplývá z analýzy Deníku.

Nejvíce Ukrajinců zakotvilo na západě republiky.

V přepočtu k obyvatelům vyčnívají zejména města s mnoha hotely a penziony původně určenými pro turisty. V Karlových Varech a v Mariánských či Františkových Lázních připadá na sto obyvatel osm běženců z Ukrajiny, ve Špindlerově Mlýně dokonce osmnáct.

Rekord drží Vyšní Lhoty u Frýdku-Místku. Nicméně v obci se nachází velké registrační humanitární středisko pro azylanty.