Letošní sezónu zahájili na kladenském koupališti Sletiště hned první červnový den. Ačkoli voda byla ještě docela studená a vstupné oproti loňsku zdražilo o dvacetikorunu, první návštěvníci si koupání v padesátimetrovém nerezovém bazénu, čistotu, občerstvení i pěkný trávník pochvalovali. „Přijeli jsme z Trnavy a jsme nadšeni. Syn je vozíčkář, v Kladně ale mají speciální plošinu, kterou ho spustili do vody. Je to perfektní,“ shrnula své dojmy Slovenka Zuzana.

Do Kladna za koupáním jezdí i obyvatelé Slaného, protože na vlastní nové koupaliště si budou muset minimálně rok počkat. Projekt přestavby nevyhovující staré plovárny za více než sto milionů korun byl totiž přepracován a odsunut. V nejbližších dnech zastupitelé města určí vítězného dodavatele.

Rodina za tři sta

Dospělý letos za celodenní koupání na Sletišti zaplatí 120 korun, což zhruba odpovídá celostátnímu průměru. Čtyřčlennou rodinu vstupné vyjde na 410 korun. To je o něco víc než na většině ostatních koupališť, protože v Kladně nenabízejí rodinné slevy, jak je jinde zvykem.

Kromě rodinné poskytují letní areály v Česku i další slevy. Za desetileté dítě si účtují typicky 70 korun, za pětileté padesátikorunu. Často ale také nic, více než čtvrtina z koupališť zařazených do srovnání pouští předškoláky v doprovodu rodičů zdarma. Na druhé straně jsou i provozovatelé, kteří na věk, výšku ani případné zdravotní postižení nehledí. Patří mezi ně například poděbradské jezero, kde od každého návštěvníka chtějí stejnou částku, ať už přijede na kole, na vozíčku nebo v kočárku a zdrží se půl hodiny, nebo celý den. To je ale opravdu výjimka. 

close Provoz zrekonstruovaného mikulovského koupaliště Riviera loni stopla havárie strojovny, kterou zatopila voda. Po měsících oprav je konečně hotovo. info Zdroj: Deník/Iva Haghofer zoom_in Zrekonstruované mikulovské koupaliště Riviera.

Svérázy ceníků

Vedle dětí mívají levnější vstup i senioři, 65letý důchodce zaplatí za den na koupališti průměrně 80 korun. Některé areály nabízejí výhodnější ceníky v červnu a v září, ve všední dny, pro místní občany, pro držitele rodinných nebo senior pasů, případně také při nákupu v předstihu na e-shopu.

Tato koupaliště jsme vloni vybrali jako nejlepší. Která uspějí letos?

V současnosti je už otevřená dobrá polovina ze sledovaných areálů. Další se přidají v polovině měsíce, poslední až na začátku července. Většinou je to ovšem podmíněné příznivým počasím. Netradičně na to šli ve Wellness Kuřim, kde zavedli takzvané bouřkovné.

„Zhorší-li se počasí nebo vás to už venku bavit nebude, nemusíte odcházet ihned domů. Ponechejte si vstupenku z venkovního koupaliště a na vnitřní pokladně vám poskytneme slevu 50 procent na vstup do vnitřního aquaparku,“ vysvětlují na webu.