Před dvěma týdny se při procházce okolím borovinského rybníka přiotrávil německý ovčák. Život visící na vlásku mu zachránila duchapřítomnost majitele, který ho okamžitě převezl k veterinářce.

„Pejsek k nám byl dopraven při vědomí. Měl těžké svalové křeče, vodnatý průjem, zvracel. Pro otravu organofosfáty vypovídal typický příznak, zúžené zorničky,“ uvedla ošetřující zvěrolékařka Sylva Zejdová.

Její ordinaci prý opouštěl v poměrně dobrém stavu, svoji roli sehrála i velikost psa. „Vážil padesát kilo, proto otravu zvládl. Menší pejsek by zemřel,“ míní Zejdová. Majitel zachráněného psa nenechal nešťastnou událost usnout bez odezvy. V uplynulých dnech se obrátil na policii. „Pro otravu zemědělským hnojivem podal trestní oznámení na neznámého pachatele,“ sdělila mluvčí třebíčského obvodního oddělení Marcela Lavická.

Letošní případ se šťastným koncem byl téměř dvacátým v řadě od roku 2004. Pátrání policie zatím pokaždé skončilo neúspěšně. Pejskaři z borovinského sídliště se o své miláčky bojí. „Clifanku mám zásadně na vodítku. Je to ještě štěně, nevěřím, že by něco nesebrala ze země,“ řekl Jan Rudl na procházce s psí slečnou.

„Otrávené návnady musí házet člověk, který nemá rád zvířata,“ myslí si. Organofosfáty, jimiž se německý ovčák nedávno přiotrávil, jsou chemické látky s vlivem na nervový přenos.

Do zvířecího či lidského těla pronikají třemi cestami: při vdechnutí se první příznaky objevují během minut, při požití ústy v několika desítkách minut, při absorpci kůží během hodin. Otrava se projevuje sliněním, pocením, bolestmi v břiše, průjmy, svalovou křečí a poruchami vědomí. Bez lékařské pomoci může končit smrtí.