Víc než dvojnásobně oproti loňsku narostl počet řidičů, kteří popíjeli a pak se rozhodli vyrazit autem na silnici. „Do konce měsíce chystáme velkou akci zaměřenou na kontrolu právě alkoholu,“ upozornil Dobeš.

To znamená, že osm hlídek bude v jednu dobu rozmístěno po celém okrese a důkladně zhodnotí situaci. Mít popito se dnes nevyplácí. Podle množství alkoholu v krvi a okolností může takový výtečník vyfasovat pokutu od deseti do padesáti tisíc korun a dostat až šest bodů.

V extrémním případě hrozí i tři roky vězení. Například tehdy, kdy viník nehody je opilý, někoho dalšího zraní a takto chybuje v době, kdy řidičák nemá opět kvůli alkoholu. „Pro dopravního policistu není horší chvíle, než jít pozůstalým oznamovat, že jejich blízký nepřežil bouračku,“ dodal Petr Dobeš.

A alkohol není jediný nešvar na silnicích Třebíčska dnešních dní. Při další velké březnové kontrolní akci se dopraváci zaměří na to, zda se řidiči poutají a zda dodržují rychlost.

Čísla mluví jasně: největší problém je rychlost řidičů, následuje špatný technický stav vozidel, přejíždění plné čáry, předjíždění na nepřehledných místech. Asi nejproblematičtější skupinou řidičů jsou ti, kteří jsou mladí, nezkušení a často o to více arogantní.