Na zcela neprostupné dálnici se během několika desítek minut vytvořily až třicetikilometrové kolony, v nichž uvízly i záchranářské vo­zy.

„Přesně na stém kilometru se nejprce srazilo patnáct automobilů a vinou hustého sněžení se přidaly další,“ popisuje mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Celkem zdravotníci ošetřili 33 zraněných, z toho 6 těžce, k transportu byly využity vrtulníky ZZS kraje Vysočina.

Policisté úsek mezi 80. a 130. kilometrem dopravní tepny obousměrně uzavřeli. „Rozsah nehody je obrovský. Dálnice nepojede nejméně do podvečerních hodin,“ hlásil odpoledne velitel pelhřimovských hasičů Jiří Hörner, který rovněž pomáhal s odklízením autovraků.

Řidiči nákladních aut ve snaze objet dálnici ale postupně zablokovali i některé další silnice. Doprava kolabovala mezi Pelhřimovem a Humpolcem, několik kamionů se vzpříčilo také na zavátých silnicích nižších tříd.

„To by mě zajímalo, kudy projedu,“ prohlásil bezradně řidič, který se snažil proplést Humpoleckem na východ Čech. V tom začalo znovu hustě sněžit.

Uzavírka v obou směrech potrvá zřejmě až do odpoledních hodin.

"Řidiči, kteří stále stojí v kolonách na dálnici D1 mohou v případě nouze - nedostatku pohonných hmot, zdravotní problémy, absence tekutin a podobně volat na telefoní číslo Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina tel.: 950 270 101, kde bude jejich situaci vyhodnocovat operační důstojník a řešit pomoc," uvedla Jitka Svatošová z HZS kraje Vysočina.

Hasiči spolu s policií se zprovozňují část dálnice. Od 110. do 100. kilometru ve směru na Prahu, vyvedou auta přes odstraněná svodidla.

--------- (aktuální zprávy se týkají vysočinského úseku D1)

D1: Dálnice je neprůjezdná, v kolonách se stále bourá

12:30 - Policie upozorňuje řidiče, aby vůbec nevjížděli na dálnici D1. Po hromadných dopravních nehodách se na nejfrekventovanější dopravní tepně v zemi zastavil provoz. Policie aktuálně řeší nehodu na 87. kilometru ve směru na Prahu, kde se srazil kamion s osobním autem.

--------------

D1: Na dálnici míří ministr vnitra Ivan Langer

12:40 - Ministerstvo vnitra zřídilo kvůli dramatické situaci na D1 krizový štáb. Vrtulníkem míří na místo neštěstí i šéf rezortu Ivan Langer.

------------

D1: Situace je kritická

12:45 – Dálniční policie řidiče varuje, že přes Vysočinu nepůjde projet možná celý den. Komplikace jsou i na objízdných trasách.

------------

D1: 139. kilometr v problémech

12:50 – Ve směru na Brno je dálnice uzavřena také na 139. kilometru kvůli další nehodě.

------------

D1: Ucpaná celý den?

13:12 – Dálniční policie řidiče varuje, že přes Vysočinu nepůjde projet možná celý den. Komplikace jsou i na objízdných trasách.

------------

D1: Zranění byli transportováni

14:52 - Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina ukončila svůj zásah.

------------

D1: Langer na Vysočině

14:54 - Do Jihlavy právě dorazil ministr průmyslu a dopravy Ivan Langer.