Během epidemie jedno dítě zemřelo a dalších pět bylo v ohrožení života převezeno na dětskou kliniku do Brna. Celkem onemocnělo devět dětí. Z toho prokazatelně šest klepsiellou, která byla indikována jako infekce, kterou se děti nakazily v nemocnici.

O případu informoval jako první Deník v pátečním vydání.

„Na základě informací Deníku kriminalisté včera zahájili úkony v trestním řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti a šíření nakažlivé choroby. Za to hrozí až dva roky vězení. Prověřování zatím není vedeno proti konkrétní osobě,“ informovala třebíčská policejní mluvčí Marcela Lavická.

Ředitel nemocnice Petr Mayer na včerejší tiskové konferenci potvrdil, že se na oddělení nebezpečná bakterie objevila. Současně ale odmítl jakékoli pochybení. Přiznal pouze nepřesný administrativní postup, který spočíval v pozdním nahlášení výskytu infekce primářem oddělení.

„V době výskytu této infekce došlo k jednomu úmrtí na novorozeneckém oddělení, které nebylo v prokazatelné souvislosti s uváděnou infekcí. Nelze tedy vyloučit ani vyvrátit, že zemřelo na uváděnou infekci,“ tvrdí Mayer.

Událost neohlásili

Ředitel krajské hygienické stanice (KHS) v Jihlavě Jan Říha upozornil, že nemocnice má za povinnost v případě výskytu takto nebezpečné infekce okamžitě vyrozumět KHS. To však nemocnice neudělala a infekce se šířila dál.

„Hromadné onemocnění nám bylo nahlášeno až několik dní po skončení epidemie. Kdybychom měli případ nahlášen dříve, mohli jsme včas udělat opatření a zabránit tak dalšímu šíření nákazy,“ podotkl Říha.

Nemocnice za toto porušení zákona dostala pokutu 50 tisíc korun. Primář oddělení, který měl výskyt hromadného onemocnění hlásit a neudělal to, dostal ústní napomenutí. To je podle tehdejšího náměstka pro léčebnou péči Bohumila Pavlíčka dostatečný trest.

„Musíme brát v potaz i to, jak oddělení fungovalo. Navíc šlo o drobnou administrativní chybu, která neznamenala poškození zdraví,“ řekl na včerejší tiskové konferenci Pavlíček.

Nemocnice Třebíč podle svého šéfa postupovala plně dle doporučení nemocničního hygienika a provedla následně systémová, organizační, technická a stavební opatření. Též bylo ustaveno středisko pro sledování nemocničních infekcí vedené lékařem s příslušnou odbornou kvalifikací.

Původce životu nebezpečné infekce byl nalezen za zplesnivělým dřevěným obložením vaničky, kde personál kojence koupal.

Podle ředitele Mayera ale mohla do nemocnice infekci přinést i některá z rodiček.

skandály Nemocnice Třebíč

- Primář porodnického oddělení Václav Žižlavský čelil trestnímu stíhání kvůli podezření z obchodu s dětmi. Lékař byl později od všech obvinění očištěn.
- V současné době čelí Václav Žižlavský obvinění z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti. Při porodu měl zavinit smrt rodičky z Třebíčska. Případ asi bude řešit soud.
- Na novorozeneckém oddělení třebíčské nemocnice na konci roku 2006 zaměnil personál dva novorozence. Dvě rodiny tak nevědomky vychovávaly rok cizí dítě. Na záměnu se přišlo díky pochybnostem jednoho z rodičů, který si nechal udělat testy DNA.
- Primář dětského oddělení Jan Kozák je podezřelý, že bez souhlasu rodičů vynesl informace ze zdravotní dokumentace dětského pacienta. Vše řešila policie. Státní zástupce stíhání zastavil, ale protistrana podala stížnost.
- Třebíčská nemocnice dva roky tajila informace o hromadné nákaze nebezpečnou infekcí na novorozeneckém oddělení. Devět dětí onemocnělo, jedno zemřelo. Policie začala případ prošetřovat pro podezření ze spáchání hned dvou trestných činů. Ublížení na zdraví z nedbalosti a šíření nakažlivé choroby.