close info Zdroj: Deník zoom_in Každý rok znovu debatujeme o tom, zda máme děti udržovat v magické pohádce o tom, že je obdarovává český Ježíšek. A co se stane, až prozřou, nebudou nám to vyčítat? Nejsme v tom sami. Stejný spor běží v celém západním světě o to, zda dárky dává Santa Claus. A odehrává se i ve věhlasných časopisech a serverech. Odborníci se přou a uvádějí vědecké argumenty pro i proti.

Psycholožka Pavla Koucká nedávno pro Seznam řekla: „Ježíška nevnímám jako věšení bulíků na nos, ale spíše jako hru nebo jako kousíček magického, který si pouštíme do reálného světa, abychom ho obohatili a zkrášlili.“ Profesorka Kelly- Ann Allen, kterou oslovil prestižní americký server Conversations, je přesvědčena, že vánoční rituály pomáhají budovat společenské vazby a i díky nim se lidé cítí v dnešním světě méně osamělí.

A jak si Ježíška představuje umělá inteligence? Podívejte se:

Další známý psycholog Zbyněk Vybíral v knize Lži, polopravdy a pravda v lidské komunikaci popisuje, že i ti dotazovaní, kteří považovali větu „Dárky nosí Ježíšek.“ za lež, ji neodsuzovali. Považovali ji za lež pro dobro věci, za krásnou, lepší, motivující lež.

Řada odborníků se shodne i na tom, že když se většinou mezi sedmi a osmi lety dovědí pravdu, cítí nejen zklamání, ale i zadostiučinění. Jejich podezření, které už dlouho měli, se potvrdilo. Ostatně, jak by Ježíšek mohl obletět celý svět současně? Přečíst všechny dopisy za oknem? V dětské duši nezůstane trpká vzpomínka na rodičovskou lež, nýbrž příjemná na kouzlo Vánoc. Podobný názor převážil i v anketě, kterou udělal Deník v ulicích.


Nahrává se anketa ...

Jenže čtyři z pěti expertů, které oslovil citovaný server Conversation, jsou přesvědčeni o tom, že lhát dětem se nemá ani o Vánocích. Jejich názor se opírá o to, že dítě je plnohodnotný člověk a má znát pravdu. Pokud mu ji neříkáme, ztrácí v nás důvěru. Rebecca English, která se věnuje vzdělávání učitelů, píše: „Nejsem jediná, kdo se cítil zničený tím, když jsem se dověděla, jak mě rodiče podvedli ohledně Santa Clause. A vždycky jsem pak uvažovala o tom, kdy a kde mi jindy zalhali.“

Filozof Peter Allerton poukazuje na to, že lžeme dětem v mnoha jiných věcech, abychom zakryli nepříjemnosti. Například o tom, že maminka a tatínek se nepohádali ve skutečnosti, že to byla jen taková hra. Lež o Santovi považují rodiče za něco podobného. Neuvědomují si však například, co z toho vyplývá pro chudé děti. Když hodně dárků dostávají ty „hodné“, jak se může cítit ten, kdo jich dostane málo, ne vlastní vinou?

Deník přináší odpovědi na nejdůležitější dotazy týkající se letošního posílání vánočních zásilek:

Lze poukázat i na rozvoj technologií: Šestileté dítě si může o tomto sporu, který dospělí vedou, přečíst ve svém mobilu nebo na tabletu. Brzy se zeptá umělé inteligence, jak to s Ježíškem je. A jediné, co vánoční lží dokážeme, je to, že si nás dcery a synové nebudou vážit. To ostatně platí o všech ostatních i takzvaně milosrdných lžích.

Vážení čtenáři, pošlete nám své názory a příběhy na mail cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme. Staňte se součástí velkého shrnutí pro a proti v rubrice Černá a bílá 19. prosince v Deníku.cz.