VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LUDĚK MAHEL

Luděk Mahel / Třebíčský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Na Vysočině bylo bezmála o čtyři stupně tepleji

Vysočina - Na Vysočině bylo v srpnu bezmála o čtyři stupně tepleji, než je v tomto období běžné. Průměrná měsíční teplota vzduchu v kraji Vysočina byla 20,7 °C, což představuje odchylku +3,8 °C od normálu 1981-2010. Oznámili to meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

Speciální noční prohlídky jaderné elektrárny jsou opět plně obsazené

Dukovany - Noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou pro návštěvníky velmi atraktivní. Velmi rychle obsadili všechny vypsané termíny.

Novým generálním partnerem SK Horacká Slavia Trebíč je korejská společnost

Třebíč – Společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), která se uchází o dostavbu českých jaderných elektráren, se stala generálním partnerem hokejového klubu SK Horácká Slavia Třebíč. A-tým klubu hraje českou Chance ligu. Prezident a generální ředitel KHNP Jae-hoon Chung v úterý 18. září podepsal dohodu o sponzoringu s generálním ředitelem Horácké Slavie Karlem Čapkem.

Zadní synagoga v Třebíči dostává novou fasádu

Třebíč - Zadní synagoga v Třebíči dostává novou fasádu. „Oprava zahrnuje otlučení nesoudržných omítek, budou provedeny nové vápenné omítky i lokální vysprávky poškozených částí omítek. Celá plocha uliční fasády bude přeštukována a natřena nátěrem na bázi vápna, v odstínu lomená bílá. Kamenný opěrák bude ošetřen biosanačním nátěrem a poté vápennou barvou,“ popsala mluvčí města Irini Martakidisová.

Vodní elektrárna má 40 let. Přát přijede Lucie Bílá a David Koller

Dalešice - Přečerpávací vodní elektrárna Dalešice má 40 let. Soustrojí elektrárny se rozeběhlo v roce 1978. Výročí elektrárenská společnost náležitě oslaví.

Jako před sto lety. Průvod náměšťských spolků zahájí velké oslavy

Náměšť nad Oslavou - Nepřehlédnutelné oslavy stého výročí republiky připravilo Městské kulturní středisko v Náměšti nad Oslavou. Začnou v pátek 21. září a vyvrcholí v sobotu 22. září.

Běh městem má rozhýbat mladé i staré. Každý si přijde na své

Hrotovice - Běh městem pořádají v Hrotovicích pravidelně. Snahou pořadatelů je dokázat, že závod není jen závodem vysoce trénovaných sportovců, ale společenskou událostí v duchu zdravého způsobu života, kterého se může účastnit kdokoli.

OBRAZEM: Nový rekord. Na náměstí připlulo 4825 papírových lodiček

Třebíč - Do České knihy rekordů přibyl další zápis, tentokrát ze skládání papírových lodiček. Vytvořili jej žáci a příznivci Katolického gymnázia v Třebíči, když se jim podařilo do skládání zapojit 4825 lidí. Podmínkou bylo, že každý smí přispět pouze jedinou lodičkou.

Obec Pálovice pozvala seniory z okolí na první společné setkání

Pálovice - Historicky první setkání seniorů se v sobotu 15. září konalo v Pálovicích. Obec vedle místních pozvala také seniory z Lovčovic, Menhartic a Panenské.

Policisté dávají dýchnout také cyklistům

Třebíčsko - Že policisté dávají dýchnout také cyklistům, potvrzuje případ ze soboty 15. září. Na silnici mezi Hrotovicemi a Dalešicemi policejní hlídka zastavila dvaatřicetiletého muže na jízdním kole.

Z prodejny zloděj odnesl cigarety a alkohol

Rapotice - Policisté pátrají po pachateli, který se vloupal do prodejny v Rapoticích.

VIDEO: V Mikulovicích se potkali rodáci. Poznáváte je?

Mikulovice - V Mikulovicích na Třebíčsku se sešli rodáci. O úsměvy a dlouhá vyprávění není nouze. Program obec připravila pestrý; začal promítáním filmu a historických fotografií, pokračoval vystoupením dětí a skončí večerní taneční zábavou.

Jadernou elektrárnu budou bránit ozbrojené síly. Cvičně

Dukovany - Vojáci, policisté a hasiči se zapojí do rozsáhlého cvičení v nejbližším okolí Jaderné elektrárny Dukovany. Několikadenní cvičení začne v úterý 18. září. Jeho cílem je prověřit zajištění vnější ochrany jednoho z nejstřeženějších objektů v zemi.

Lipník vyhlašuje místní referendum o úložišti radioaktivního odpadu

Lipník - Zastupitelé Lipníka na Třebíčsku vyhlásili místní referendum o úložišti jaderného odpadu. Katastr obce zasahuje do jedné z lokalit, kterou Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) vytipovala pro vybudování podzemního úložiště použitého paliva z jaderných elektráren.

Více turistů u baziliky, méně v centru. Třebíč navštívilo sto tisíc lidí

Třebíč - Turistů v Třebíči přibylo. V porovnání s loňskem o deset procent.

Dvacet milionů korun. Jaderná elektrárna se stala největším donátorem

Třebíčsko - Pořádání velkých kulturních, sportovních i společenských akcí se téměř nikdy neobjede bez finanční podpory sponzorů. Mezi největší donátory patří Jaderná elektrárna Dukovany, která na kulturní akce na Vysočině a jižní Moravě jen v posledních třech letech věnovala téměř dvacet milionů korun.

Dukovany navazují partnerství s ruským elektrárenským městem Poljarnyje Zori

Dukovany - Obce Dukovany a Poljarnyje Zori spojuje to, že mají v sousedství stejný typ jaderné elektrárny, které z velké míry vděčí za svůj rozvoj v posledních letech. Rozhodly se proto navázat partnerství a tento záměr doložily v Dukovanech v úterý 11. září podpisem memoranda.

Kašna pro Karlovo náměstí? Ze zlatého prstence se bude snášet déšť a mlha

Třebíč - Kašny, které navrhli architekti pro třebíčské Karlovo náměstí, jsou od tohoto týdne vystaveny na ploše před radnicí. Venkovní výstava představuje sedmadvacet prací vzešlých z architektonicko-výtvarné soutěže.

Třebíčský hudební festival zahájí hudba v ulicích

Třebíč - Hudba v ulicích rozvlní v pátek 7. září ulice v centru Třebíče. Slyšet budou jak folkové písničky, tak i vážná hudba. U Cyrila a Metoděje na náměstí bude od 16 hodin hrát saxofonové kvarteto, před kavárnou Obývák duo Frenciz akustik, u Kotlářské ulice si najde místo smyčcové kvarteto a průchodu pod knihovnou pak v 17 hodin zahraje písničkář Ondra Herzán.

OBRAZEM: Náměšť má patnáctiletou mistryni světa v minigolfu

Náměšť nad Oslavou - Město nad řekou Oslavou se může chlubit mladičkou mistryní světa. Jmenuje se Hana Pelánová, je jí teprve patnáct let a nedávno přivezla zlato z Mistrovství světa juniorů v minigolfu.

Deště zmírnily to nejhorší, sucho ovšem hrozí stále

Vysočina - Deště přerušily výraznou prázdninovou vlnu sucha. Srážky, které v minulých dnech na Vysočině spadly, stačily na zlepšení v povrchové vrstvě půdy.

Kraj Vysočina prodává školní areál v Moravských Budějovicích

Moravské Budějovice - Kraj Vysočina se chce zbavit budovy, kterou dříve využívalo gymnázium a střední odborná škola v Moravských Budějovicích.

VIDEO: K novému školnímu roku dostaly děti tělocvičnu. Jubilejní

Náměšť nad Oslavou – K novému školnímu roku dostaly děti ze Základní školy Komenského v Náměšti nad Oslavou novou tělocvičnu. Prohlédnout si ji přišly hned v devět hodin ráno, kdy ji slavnostně otevřeli představitelé města.

Policie hledá řidiče, který naboural auto a ujel

Moravské Budějovice - Auto zaparkované před domem v ulici Havlíčkova v Moravských Budějovicích naboural jiný řidič. Z místa odjel, aniž by celou věc oznámil.

Stroje a vojáci jsou na místě, cvičení Ample Strike začíná

Náměšť nad Oslavou - Na plochu vojenského letiště u Náměště nad Oslavou o víkendu dosedly stroje aliančních armád. Na místě už je také kolem dvou stovek zahraničních vojáků, kteří se účastní mezinárodního vojenského cvičení Ample Strike 2018.

OBRAZEM: Hasiči v Přibyslavicích slaví dvě výročí

Přibyslavice - Lípa svobody stojí od soboty před zdravotním střediskem v Přibyslavicích. Zasadili ji tam místní hasiči ke stému výročí republiky. Zároveň si připomínají 125 let od založení svého sboru.

Energetici v Dukovanech odstavují čtvrtý výrobní blok pro výměnu paliva

Dukovany - Operátoři dukovanské jaderné elektrárny začali v pátek v poledne snižovat výkon čtvrtého výrobního bloku. Elektřinu by měl blok přestat dodávat do sítě večer, kdy budou odpojeny oba generátory.

Moravské Budějovice jako první zavádí volnější památkový režim

Moravské Budějovice - Moravské Budějovice jsou prvním městem na Moravské Budějovice Vysočině, které má takzvaný plán ochrany památkové zóny. Měl by zjednodušit život zejména majitelům nemovitostí.

V jaderné elektrárně si založili bylinkovou zahradu pro kuchyň

Dukovany - Jaderná elektrárny Dukovany má vedle řady speciálních a unikátních zařízení také jednu novou, netradiční, ale praktickou novinku. Je jí bylinková zahrada, kterou založili letos na jaře a nyní vypěstované bylinky využívají kuchaři ze závodní kuchyně k dochucení jídel a zákusků pro zdejší zaměstnance. Případně přebytky usuší a elektrárna je využije jako drobné dárky pro návštěvy.

Závěr prázdnin bude na nádraží v Třebelovicích s táborákem

Třebelovice - Závěr prázdnin zpestří na jemnické dráze zvláštní vlaky. V sobotu 1. září vyjede vyhlídkový vlak v 17.30 hodin do Třebelovic, následovat ho bude motoráček v 19 hodin.

Noc byla velmi chladná, na Vysočině byly pouhé tři stupně

Třebíčsko - Noc na pondělí byla velmi chladná. Na 41 stanicích z celkových 146, které měří alespoň 30 let, přepisovali rekord minimální teploty pro 27. srpen. Rekordně chladná noc byla také v Kramolíně na Třebíčsku, kde teploměr ukázal 4,5 stupně. Padl tím rekord z roku 1993, tehdy teploměr ukázal pět stupňů nad nulou.

Okříšky mají novinku. Svůj vlastní odznak

Okříšky - Odznak Okříšek je čerstvou novinkou na poli propagačních předmětů. Určen je patriotům a sběratelům. Zájemci mohou odznak zakoupit na úřadu městyse.

Unikátní výstava poukáže na společný stát Slováků a Čechů

Třebíč - V třebíčské Galerii Malovaný dům budou mít od 6. září milovníci výtvarného umění možnost navštívit výstavu s názvem Století, náš nekonečný příběh. Výjimečná kolektivní výstava prezentuje díla dvaadvaceti členů Umělecké besedy slovenské a sedmi hostů.

Zákazník nemá mobil, ani peníze. Neplaťte předem, varuje policie

Moravské Budějovice - Chtěl koupit mobilní telefon, natrefil ale na podvodníka. Muž z Moravských Budějovic přišel o 6600 korun.

Třebíčská nemocnice zve na Den otevřených dveří a prevence

Třebíč – Den otevřených dveří a prevence se v sobotu 8. září od 10 do 16 hodin koná v třebíčské nemocnici. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavý program, který připravila nejen nemocnice, ale také hasiči, policie a zdravotnická záchranná služba. Vhod jistě přijde i odpočinková zóna a vyzkoušení si elektromobilu. Návštěvníci budou moci mimořádně využít také měření cholesterolu.

OBRAZEM: Budišov slavil povýšení na městečko

Budišov - Budišov slavil. Místní si připomněli výročí 480 let od povýšení na městečko. Na titul udělený roku 1538 králem Ferdinandem I. jsou obyvatelé městyse dodnes hrdí. Je pro ně dokladem, že Budišov byl v historii významným místem. Dokumentují to koneckonců i dochované kulturní památky, z nichž nejvýraznější jsou kostel nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda a místní zámek s rozlehlým parkem.

Festival Happy Faces se nekoná, pořadatelé jej zrušili

Koněšín - Festival Happy Faces, který se měl uskutečnit 31. srpna a 1. září v areálu Leteckého muzea v Koněšíně, se nekoná. Pořadatelé jej zrušili bez bližšího vysvětlení.

Školy mohou navštívit Alternátor zdarma

Třebíč - Ekotechnické centrum Alternátor připravilo do nadcházejícího školního roku několik novinek. Tou nejdůležitější je fakt, že školy všech stupňů od mateřských až po vysoké nyní mohou navštívit Alternátor zcela zdarma – a to tehdy, kdy se žáci či studenti expozicemi projdou sami.

Politická jedenáctka se utká o křesla na třebíčské radnici

Třebíč - Jedenáct. Jako hráčů ve fotbalovém týmu. Tolik kandidátů se bude ucházet o křeslo starosty na třebíčské radnici. Komunální volby se uskuteční 5. a 6. října. Kdo za koho kandiduje, je známo už nyní.

Na Vysočině bylo o prázdninách o dva stupně tepleji

Vysočina - V první polovině prázdnin bylo na Vysočině oproti dlouhodobému normálu o dva stupně tepleji.

Náměšťský zámek se rozloučí s prázdninami Hradozámeckou nocí

Náměšť nad Oslavou - Památky se připravují na velkolepou Hradozámeckou noc. Uskuteční se ze soboty 25. na neděli 26. srpna také na zámku v Náměšti nad Oslavou.

Na náměšťském letišti začne jedno z největších vojenských cvičení

Náměšť nad Oslavou - V okolí náměšťského letiště bude už brzy rušno. Začne tam jedno z největších vojenských cvičení na českém území nazvané Ample Strike. Bude se konat ve dnech 3. až 14. září. Zúčastní se ho zhruba 1 200 vojáků z 19 zemí včetně České republiky.

Sokolská ulice se na týden otevře. Pak zase zavře

Třebíč - Sokolská ulice bude od čtvrtka 23. srpna průjezdná. Dohodli se na tom zástupci města, Policie ČR a zhotovitele na společném jednání.

Kandidáti do Senátu a třebíčské volební strany už znají čísla

Třebíč - Ve středu proběhlo losování čísel pro kandidátní listiny pro volby do zastupitelstva města Třebíče. Volby proběhnou 5. a 6. října.

Okupanti v Nových Syrovicích stříleli na školu

Třebíčsko - Zklamání, zlost, bezmoc. Obyvatelé měst a obcí na Třebíčsku prožívali v srpnu 1968 stejné pocity, jako lidé všude jinde v zemi. Invaze okupačních armád sama o sobě působila děsivě. Na několika místech v regionu došlo k dramatickým, dnes už téměř pozapomenutým konfliktům. V palebném postavení stály sovětské tanky před kasárnami v Jemnici, v Nových Syrovicích se dokonce střílelo.

Dukovanská jaderná elektrárna láká návštěvy na noční odhalení

Dukovany - Po tři zářijové pátky od devíti večer do jedné ráno mohou zájemci o noční život v jaderné elektrárně navštívit střežený prostor této technické katedrály. Během čtyř hodin se kromě Infocentra a trenažéru návštěvníci podívají také do strojovny a skladu s použitým palivem.

Idioti, volal opilý řidič na strážníky. Skončil v poutech

Moravské Budějovice - Když si někdo sedne za volant opilý, nemá zbytečně provokovat strážníky. Nevyplácí se to. Takové poučení plyne z příběhu, který zveřejnila Městská policie v Moravských Budějovicích.

Redaktor rozhlasu po drátě v Třebíči vysílal o okupaci. Skončil jako zedník

Třebíč - Zprávy a reportáže z prvních dnů srpnové okupace vysílal i městský rozhlas po drátě v Třebíči. Přímo u toho byl vedoucí redaktor rozhlasového studia Richard Paleček. „Pracovníci spojů po 21. srpnu okamžitě zařídili vysílání do státního rozhlasu přes rušičku v Domamili. To bylo od nich velmi odvážné,“ vzpomíná.

Parkoviště na moravskobudějovickém náměstí je zavřené

Moravské Budějovice - Parkoviště na moravskobudějovickém náměstí Míru je od pondělí 20. srpna kompletně uzavřené. Důvodem jsou práce na rekonstrukci náměstí.

Nevidomý Ondřej se připravuje na běh přes celou republiku

Nový Telečkov - Nevidomý běžec Ondra Zmeškal (27) z Nového Telečkova na Třebíčsku chce přeběhnout Českou republiku od západu na východ. Celkem 600 kilometrů a má v plánu zvládnout během deseti dnů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT