VYBRAT REGION
Zavřít mapu

HANA JAKUBCOVÁ

Hana Jakubcová / Třebíčský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vymění telefonní ústředny, bude to stát 1,5 milionu

Třebíč – Telefonní ústředny v obou budovách třebíčské radnice a v objektu městské policie už neodpovídají současným standardům. Budou se proto letos o prázdninách měnit, což vyjde na 1,5 milionu korun.

Mládež kraji: Vymalují „hrozný“ podchod na vlakovém nádraží

Třebíč – Studenti z Třebíče letos přišli s devíti projekty v rámci programu Mládež kraji. Jde o nápady, co udělat nového ve veřejném prostoru, návrhy na zajímavé akce. A město mezi jinými pak na projekt finančně přispěje. Letos je to celkově 100 tisíc korun.

The End. „Kamenný“ Hudební klub B v Třebíči končí. Blíží se poslední pařba

Třebíč – Ta zpráva se roznesla rychlostí blesku a řada příznivců nezávislé kulturní scény o ní teď diskutuje na sociálních sítích. V sobotu 26. května se totiž v Hudebním klubu B na Stařečce uskuteční finální akce s názvem The End.

Nové záchody budou mít turniket, aby nelákaly bezdomovce

Třebíč – Odhadem za milion korun nechá město o prázdninách opravit veřejné záchody ve výpravní budově autobusového nádraží v Třebíči.

Unikátní synagoga bude vlhnout o rok déle

Třebíč – Jediná firma a ještě drahá. Taková je bilance výběrového řízení, z něhož měl vzejít zhotovitel, který odvlhčí problematickou část zdí v Zadní synagoze v Třebíči.

Policie i správce trati chtějí zakázat průjezd dlouhých vozidel přes přejezd

Studenec – Necelý měsíc má veřejnost na to, aby připomínkovala novinku, které se chystá na železničním přejezdu u studeneckého vlakového nádraží.

Jezdil z kopce na dětské tatrovce. Říkal, že se smrti nebojí

Třebíč - Obsluha kamerového systému v Třebíči řešila v noci ve středu 9. května netradiční situaci. Spatřila místního 24 letého mladého muže, který se na dětské „tatrovce“ vozil po svažité silnici v ulici Nádražní.

Hřiště i lesy u Rudíkova obsadili běžci s mapou a buzolou

Rudíkov - To velké a pestré srocení sportovců, které bylo od sobotního rána k vidění na fotbalovém hřišti v Rudíkově, nemělo s kopanou nic společného. Byli to totiž orientační běžci z celé Vysočiny i vzdálenějších míst republiky. Skoro čtyři stovky jich přijely do Rudíkova na Mistrovství oblasti na krátké trati.

Nové nerez vany i oslava výročí natáčení filmu. Koupaliště se chystají na sezonu

Vysočina - Většina městských veřejných koupališť na Vysočině se chystá odstartovat sezonu na samém počátku června, pokud tomu bude počasí přát. Potvrdili to ve Vodním ráji v Jihlavě, na koupališti Palouky ve Velkém Meziříčí, v Bystřici nad Pernštejnem, na Žabáku v Humpolci či v Přibyslavi. A stejně tak učiní v Pelhřimově, kde mají sice krytý bazén, ale v sezoně ho zpřístupňují v „letním režimu“, kdy se dá venku opalovat a uvnitř dovádět ve vodě.

Nový znak obce vychází z erbu slezského rodu Nimpschů

Nimpšov – Nimpšov, jedna z nejmenších a nejmladších obcí Třebíčska, má nový znak. V Praze to nedávno schválil svým usnesením sněmovní výbor pro vědu, vzdělání, mládež a tělovýchovu.

V Dukovanech nainstalují „zálohu zálohy“ čerpadla do chladicího bazénu

Dukovany – V pátek přesně v poledne začali operátoři snižovat výkon 1. reaktorového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Nejen hlavní tahy. I menší silnice budou zhusta zavřené

Třebíčsko – Starostovi Starče Čestmíru Linhartovi neustále drnčí telefon kvůli místní záležitosti, která leží v žaludku Stařečským i přespolním. Most na silnici směr Mastník. O ten jde.

Nové hřiště v Borovině bude hotové do listopadu

Třebíč – Nové veřejné hřiště, které dosud v Borovině chybělo, začne město budovat na počátku června, hotové má být v listopadu.

Třebíč navazuje spolupráci s městem, které je 11 tisíc kilometrů daleko

Třebíč – Bližší spolupráci se chystá navázat Třebíč s Ulsanem, sedmým největším městem v daleké Jižní Koreji. Starosta Pavel Janata říká, že Ulsan má s Třebíči společné to, že je v jeho blízkosti v provozu a navíc i ve výstavbě jaderná elektrárna.

V Poušově se nestaví kvůli podloží. Most bylo nutné přeprojektovat

Třebíč - Jedním z míst, která jsou aktuálně v Třebíči neprůjezdná, je Poušov. Kvůli stavbě nového mostu přes náhon, který nechává dělat město.

Kdo nebude mít mince, zaplatí za parkování kartou

Třebíč - V Třebíči bude zanedlouho možné na některých parkovištích zaplatit platební kartou. Nebude už tedy nutné mít vždy u sebe ty správné mince.

Už je omezení v Sucheniově a přibude uzavírka u Stříteže

Třebíč – Třebíč patří v současnosti mezi nejrozkopanější města na Vysočině. Přibylo dopravní omezení v borovinském kopci v Sucheniově ulici, kde pod průtahem, státní silnicí číslo I/23, město buduje podchod pro cyklisty a pěší. Práce potrvají do konce září, doprava je svedená ze čtyř do dvou jízdních pruhů.

Bývalé hřiště se promění v květnatou louku, na které budou mlsat motýl

Moravské Budějovice, Okříšky – V Budějovicích se rozhodli, že z bývalého hřiště v Čechově ulici udělají louku plnou květin coby ukázkovou plochu, jak má takové prostředí vypadat.

Obrazem: S mávátky i v autobusu z NDR vítali 1. máj v Litohoři

Litohoř – Špalíry diváků v Litohoři nadšeně přihlížely prvomájovému průvodu s alegorickými vozy. Místní si 1. května uspořádali tuto recesistickou akci, při níž defilovali papaláši s prapory, dechová hudba, pionýři s mávátky, družstevníci, vítěz Závodu míru a přijel i autobus značky Robur z NDR.

Frekventovaný tah Znojmo - Jihlava obsadí semafory. A bude jich hodně

Třebíčsko – K výstavbě velké okružní křižovatky na Kasárnách přibude nedaleko další výrazné dopravní omezení pro řidiče, kteří v letošní stavební sezoně pojedou po státní silnici I/38.

Močili, jenže pod kamerami. A teď zaplatí

Třebíč - Močit na dohled městského kamerového systému se nevyplácí. Muže, který vykonával malou potřebu v průchodu v ulici Nádražní v Třebíči si v pátek večer 27. dubna všimla právě obsluha kamer. Vyslala tam hlídku strážníků, jenže pětapadesátiletý muž odmítal komunikovat a snažil se utéct.

V Dukovanech opět zkracují odstávku

Dukovany - V Jaderné elektrárně Dukovany nabíhá do provozu 2. výrobní blok. Energetici zvládli vyměnit palivo a s předstihem provést více než deset tisíc kontrol, odstávku by tak měli oproti původnímu plánu zkrátit o šest dnů. Elektřinu by 2. blok měl začít dodávat do sítě v polovině týdne.

Vítr "pomáhal" dvěma požárům

Třebíčsko - Větrné počasí přispělo v neděli 29. dubna k šíření plamenů na dvou místech Třebíčska. Hasiči museli vyjíždět před 14. hodinou ke Štěpánovicím k požáru stráně o rozloze na ploše 40 krát 20 metrů.

AKTUALIZOVÁNO

Čarodějnice už shořely. I májku někdo nařízl

Předín - Předín a Nová Říše jsou vzdušnou čarou od sebe vzdálené jen něco přes deset kilometrů. Téměř ve stejnou dobu tam dnes krátce po půlnoci vzplály docela slušné ohně. To když nějací vtipálci zapálili vatry, nachystané na podvečerní pálení čarodějnic.

V Čechtíně co nevidět otevřou muzeum svatebních šatů

Čechtín – Má jich víc jak sto. Jedny trvalo vyrobit rok, jiné mají motiv marihuany. Hana Procházková z Čechtína prostě svatební šaty shromažďuje. A v úterý 1. května ve 13 hodin otevřou spolu s manželem i přáteli muzeum svatebních šatů v jedné části svého rozlehlého památkově chráněného domu na adrese Čechtín 2.

Vlámal se dovnitř, škodil za 25 tisíc

Bochovice – Policisté prošetřují vloupání, které se stalo v Bochovicích. „Jde o případ vloupání do budovy státní instituce. K činu došlo v době od pondělního večera 23. dubna do čtvrtka 26. dubna,“ informovala policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

VIDEO: Nové sýry, traktory, telata. Návštěvníci zaplavili lesonický podnik

Lesonice – S obrovským úspěchem se v pátek a v sobotu setkal Den otevřených dveří v reálu Rolnické společnosti Lesonice, která spadá pod podnik ADW. Děti i dospělí doslova okupovali obrovské traktory i halu plnou zábavních koutků včetně bludiště z balíků slámy. K vidění byly telecí „školka a jesle“, moderní kravíny či bioplynová stanice. Trhákem se staly nové mléčné výrobky, které lesoničtí farmáři vyrobili v prvních várkách a chystají se je uvést na trh.

Boxy na kola pořídí do Jaroměřic na nový dopravní terminál

Jaroměřice nad Rokytnou – Úschovné boxy na kola plánují zřídit v Jaroměřicích na budovaném dopravním terminálu v prostoru autobusového nádraží. „Budou samoobslužné, celkem jich město pořídí šestnáct, každý bude pro dvě kola, takže dohromady boxy pojmou 32 bicyklů,“ uvedl vedoucí odboru výstavby, investic a majetku na jaroměřické radnici Pavel Matoušek.

Zbraň neprovezli a k turbínám se nedostali. Cvičení ukázalo boj s teroristy

Dalešice /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Jedni se tvářili, že s pistolí a zásobníky plnými nábojů vyrazili jen tak na houby. Druzí rovnou bez okolků útočili a chtěli do areálu přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, aby ji mohli násilím vyřadit z provozu. Takové byly ve čtvrtek 26. dubna dva z mnoha scénářů simulovaných teroristických útoků na dalešickou elektrárnu, jejichž likvidaci nacvičovala armáda, policie a ČEZ při historicky prvním součinnostním cvičení Hradba 2018. 

V Lukově zavřeli obchod, jinde si prodejny obce provozují samy

Třebíčsko – Lukov u Moravských Budějovic je další vesnicí na Třebíčsku, kde zavřeli prodejnu. Pro COOP družstvo Havlíčkův Brod (COOP HB) byla prodělečná, navíc byl problém s personálním obsazením. „Zavřeli jsme obchod v únoru, paní pracovala na částečný úvazek, pak skončila. Objekt je obce, ještě nám trvá nájemní smlouva, po jejím vypršení odcházíme definitivně pryč,“ uvedl předseda družstva COOP HB Vladimír Stehno.

Už nechtějí být na suchu. Tak vstoupili do svazku a vybudují vodovod

Lesonice – Před deseti lety odmítli, teď jsou pro. Řeč je o výstavbě vodovodu Lesonicko, který bude zásobit Lesonice. A také sousední Cidlinu. V plánu je vybudovat přípojku rovněž pro Babice.

Dvě bábinky zacelily prázdnotu po úmrtí maminky

Třebíč – Jakoby se život zastavil. Prázdnota je to správné slovo. Když paní Marii z Třebíče před časem umřela maminka, dostala se do životní situace, kdy potřebovala nějaké východisko, nový impuls. A našla ho náhodou. I když co je vlastně náhoda? V kostele si mezi vyvěšenými informacemi všimla plakátku, že třebíčská charita hledá dobrovolníky. A ti si můžou vybrat z rozmanitých možností, kde být druhým užiteční.

Nový trávník fotbalistům. V Lesonicích se buduje o sto šest

Lesonice – Sokolovna, hasičská zbrojnice, fotbalové hřiště. To jsou tři místa, kde se teď v Lesonicích buduje.

Zastávka Sedlec – letiště. Vlak přiveze návštěvníky Dne otevřených dveří

Náměšť nad Oslavou – Nebývalá novinka se chystá pro ty, kteří se chtějí podívat na atraktivní program Dne otevřených dveří vojenského letiště u Náměště nad Oslavou. Nemusejí se zdržovat v hrozících kolonách na příjezdových silnicích. Na akci můžou v sobotu 26. května přijet po neveřejné železniční vlečce, která jindy dopravuje letištní materiál.

Nájemníci můžou opět žádat o koupi městského bytu. Pravidla hry zůstávají

Náměšť nad Oslavou – Začala druhá vlna prodeje městských bytů stávajícím nájemníkům v náměšťské Husově ulici. Uskuteční se za stejných podmínek, jako nedávno skončená první vlna. Schválili to tamní zastupitelé.

Strmější tribuny, lepší šatny i VIP zóna. Zimák potřebuje opravu za 200

Třebíč – Třebíč chystá další kroky, na jejichž konci má být generální rekonstrukce městského zimního stadionu – největší od 70. let, kdy bylo sportoviště otevřeno. Aby budova odpovídala dnešním potřebám, bude nutné v blízké budoucnosti sehnat zhruba 200 milionů korun.

VIDEO: Lidé vyhodí do popelnic vratné lahve i kočárek

Třebíč – Kartonové krabice, skleněné lahve, PET lahve, ale i plavky nebo dětský kočárek. Věci, které patří do kontejnerů na tříděný odpad či do sběrného dvora, stále v Třebíči končí v popelnicích na směsný odpad. A to i přesto, že barevné kontejnery stojí na každém sídlišti hned na několika místech.

Lovci se chlubí na výstavě i dvěma úlovky se stříbrnou medailí

Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou - Slavnostní troubení odstartovalo v pátek 20. dubna tradiční chovatelskou přehlídku trofejí v Moravských Budějovicích v tamních zámeckých konírnách.

KFC i Decathlon. Do Třebíče míří další řetězce

Třebíč, Střítež – Stop Shop, největší nákupní zóna na Třebíčsku, se rozroste o další prodejní plochy. Přibudou na volném prostoru, kde dosud stávaly cirkusy. A také na zeleném prostranství blíže Kauflandu.

Přibyl další kus cyklostezky na trase Dukovany – Třebíč

Třebíčsko – Slunce a příjemné skoro letní počasí doprovázelo slavností otevírání dalších dvou úseků cyklostezky, která má ve finále propojit Dukovany s Třebíčí.

Skutálel se s bagrem. Vyvázl s boulemi, náhodou nikoho nezabil

Třebíč – Případ s neobvykle vysokou škodou řešil tento týden v pondělí okresní soud v Třebíči. Šlo o rok starou událost, kdy se při revitalizaci železniční tratě mezi stanicemi Okříšky a Zastávka u Brna poblíž Sudic skutálel skoro nový bagr ze svahu. 

"Měkčí" pravidla jsou nadějí pro stavbu obchvatu Vladislavi

Vladislav – Ještě v dubnu má začít náročná rekonstrukce celého průtahu Vladislaví až po odbočku na Smrk, která je dva kilometry za městysem směrem na Náměšť. Řidiče budou při kyvadlové jízdě usměrňovat nejméně dvoje mobilní semafory. Toto otravné dopravní omezení na frekventované státní silnici I/23, kde Vladislaví denně projede osm tisíc aut, potrvá půl roku.

Lhostejnost hrála podle soudce roli v případu úředníka a 37 bouraných aut

Třebíč – Vinen. Tak v pondělí rozhodl třebíčský okresní soud v případu úředníka Jiřího O. z odboru dopravy v Moravských Budějovicích, se kterým se lidé setkávají na přepážce, kde se přihlašují auta. Podle zatím nepravomocného verdiktu se dopustil přečinu zneužití pravomoci úřední osoby.

Třebíči by slušela pěší zóna, myslí si městský architekt

Třebíč – Jaroslav Hulín je třebíčský rodák, ovšem žije v Praze a má zkušenost s prací pro britské architektonické studio. V Třebíči na radnici si ho před rokem vybrali na post městského architekta, líbilo se jim právě to, že má k městu vztah, přesto si uchovává nadhled díky působení mimo region. Hulín jezdí do Třebíče jednou týdně, zabývá se drobnější běžnou agendou, ale taky výhledem do budoucna. „Třebíči by slušela pěší zóna,“ myslí si například.

VIDEO: Nadrcenou suť z paneláku prozkoumá laboratoř

Třebíč - Už jen obrovská hromada suti zůstala po podle všeho teprve druhém bouraném paneláku na Vysočině. Řeč je o demolici bývalé chirurgie v třebíčské nemocnici. Každý, kdo teď jede po průtahu, sleduje atraktivní divadlo, jak stavební stroje zpracovávají kusy zanikajícího domu. „Podívej, za chvíli z toho nezbude nic,“ komentovala rejdění bagrů maminka, která v pátek před polednem vyrazila se svým synem do nemocnice.

Úředník stojí před soudem kvůli chybám v přepisech aut

Třebíč – Před okresním soudem v Třebíči stanul ve čtvrtek úředník, se kterým se lidé setkávají u přepážky moravskobudějovického odboru dopravy. Státní zástupce Zdeněk Špaček ho obžaloval ze spáchání přečinu zneužití pravomoci úřední osoby.

Harmonika, vůně kávy a pohoda. I tak může vypadat dopoledne seniorů

Třebíč – Proč být doma sám, když se dá zajít mezi lidi stejného věku a příjemně strávit dopoledne. Taková je nosná myšlenka akcí, které každý týden pořádá třebíčská Charita – lépe řečeno její Volnočasový klub Archa. Jsou určené pro seniory nejen z domů s pečovatelskou službou. Přijít můžou i starší lidé z okolí.

Po setmění brázdila Třebíč na kole opilá. Dokud nenarazila na policisty

Třebíč - Třebíčští policisté v pondělí 9. dubna zkontrolovali krátce po dvaadvacáté hodině v Třebíči cyklistku, která mířila ze Znojemské ulice přes Demlovu na Zahradníčkovu. Právě tam ji zastavila policejní hlídka.

Šlechtová o nákupu vrtulníků: "Rovnou oslovíme minimálně tři uchazeče"

Náměšť nad Oslavou /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Nákup nových armádních víceúčelových vrtulníků. To bylo nosné téma návštěvy ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové (ANO 2011) na vojenské letecké základně u Náměště nad Oslavou. Po slabé hodince letu z Prahy tam strávila pondělní dopoledne. Konzultace s vojáky se protáhla o dlouhé desítky minut oproti původnímu plánu.

Zda pojedu dva měsíce nebo několik let, teprve uvidím, říká cestovatel

Stařeč – Ze Starče až do Vietnamu. A na kole. Tak se dá shrnout plán dvaatřicetiletého Tomáše Švaříčka. „Pojedu dva měsíce, nebo několik let. Počítání kilometrů a dnů není to, co v tom hledám,“ říká o cestě, na kterou vyrazil tento pátek.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT