VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DALIBOR KRUTIŠ

Dalibor Krutiš / Znojemský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

První blok začal dodávat elektřinu

Dukovany – Už ve středu večer obnovili energetici výrobu elektrické energie z 1. reaktorového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Lékaři z ciziny v nemocnicích? Je jich stále víc

Jižní Morava – Mají bílý plášť, atestace, ovládají český jazyk. Než se podepíší na recept, pacient ani nemusí tušit, že je právě nevyšetřil český lékař.

AKTUALIZOVÁNO

Začala likvidace drůbeže a ptáků v domácnostech. Chovatelé přicházejí i o pávy

Moravský Krumlov-Rakšice /AUDIO, VIDEO/ - V Moravském Krumlově začali v sobotu dopoledne hasiči s veterináři likvidovat drůbež a ptáky ve všech domácnostech. Chovatelé přicházejí o slepice, kohouty, ale také například holuby či pávy.

Znojmo zaplnily davy lidí. Kvůli Vinobraní

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Tam tadadadam tadadadam tam tam. Monotónní rytmus bubnů duní ulicemi Znojma. Doprovází je zvonění kostelních zvonů i těch na radniční věži. Slyšet jsou na kilometry daleko. Oznamují velkou slávu: Znojmem projíždí vládce. Král Jan Lucemburský. „Ať žije král!" volají lidé, kteří lemují oboustranně ulice královského města, kudy projíždí královský průvod. A ne lecjaký. Má kolem pěti stovek členů. Znojmo slaví Vinobraní. „Podívej tati na toho rytíře. Ten má ale brnění. Asi je těžké, že jo?" ukazuje chlapec svému otci jezdce vysoko nad hlavami lidí.

OBRAZEM: Víno, burčák, zábava. Vinobraní bavilo davy lidí

Znojmo – Historický průvod v čele s králem Janem Lucemburským, oblíbená historická scéna na Masarykově náměstí, spousta míst, kde se dalo koupit dobré znojemské víno i burčák, koncerty na několika místech. Tak vypadal druhý den Znojemského historického vinobraní. Sobotní program završil slavnostní ohňostroj. Lidé se bavili ještě dlouho do noci.

Vinobraní: sobota nabídne Martu Jandovou i velký ohňostroj

Znojmo – Úderem desáté hodiny dopolední se v sobotu 17. září začnou otevírat v centru Znojma mázhauzy. V nich hosté Znojemského historického vinobraní najdou, stejně jako předchozí den, dobré moravské víno, ale také čerstvý burčák či různé masité pochoutky.

Sucho je v Podhradí nad Dyjí i v Gránicích

Podhradí nad Dyjí /FOTOGALERIE/ – Když v těchto dnech řekne rybář z Podhradí nad Dyjí manželce, že jde na ryby, neříká ji čistou pravdu. Moc dobře totiž ví, že jde spíš jen relaxovat k vodě. Ryby totiž neberou. Podle rybářů je to právě kvůli nízkému stavu vody v korytě řeky ale také kvůli vedru.

Deset let od povodní: ochrana obcí u Dyje stále chybí

Znojemsko – Hráze proti velké vodě, úpravy břehů řeky Dyje a další protipovodňová opatření mají v plánu už roky obce na březích Dyje. Znojemsko postihly podvodně v roce 2002 a také opakovaně před deseti lety. Co se za tu dobu změnilo? V Podhradí se roky nic nestaví, v Hevlíně se řeší pozemky.

Vranov získá nové přístaviště. Turistickou sezonu zahájili v pivovaru

Vranovsko, Podyjí /FOTOGALERIE/ – Naprostou novinku i pro zkušené pamětníky přinese letošní rok na Vranovsku. Kvůli plánované opravě koruny hráze vranovské přehrady tam totiž ještě před začátkem podzimu vyroste nové přístaviště pro výletní lodě. Bude na pravém břehu asi sto metrů od hráze přehrady.

V Jevišovicích praskají domy. Kvůli kanalizaci

Jevišovice – Podnikatel Bohumil Veselý si pro klidný život v důchodu upravuje v Jevišovicích starší dům. Už měl novou i fasádu. Teď má nové starosti. Kvůli nedávné výstavbě kanalizace mu dům praská. „Dům mám po rodičích a už roky ho opravujeme. Před dvěma lety jsme dělali novou fasádu. Tu máme nyní popraskanou. Kromě toho máme poškození i vevnitř. Trhá se mi například překlad nad oknem. Musel jsem to rychle řešit, protože dům má zděné klenutí a já měl strach, aby mi to nespadlo. Jedna firma mi tam teď dává železné spony," uvedl Veselý.

Havárie dodávky na sněhu vyděsila svědky

Vítonice /FOTOGALERIE/ – Mírný sjezd do Vítonic od Moravského Krumlova a mírná levotočivá zatáčka. Navíc trocha sněhu na silnici. A k tomu patrně zbytečně vyšší rychlost. To je stručný výčet okolností, na jejímž konci byla havárie dodávky po sobotním poledni ve Vítonicích. Dodávka se dostala do příkopu a skončila na boku v zamrzlém potoce. „Vypadá to ošklivě," komentoval na Facebooku jeden ze svědků. Na pomoc vyrazili hasiči i policie. Záchranka nebyla naštěstí zapotřebí. „Nikdo se nezranil," konstatoval přímo na místě jeden ze zasahujících policistů. „Ano, všichni jsme v pořádku," konstatoval jeden z cizinců, který přihlížel práci hasičů. Ti za pomoci lana a nakonec také s pomocí nakladače, který na místo také přijel, vytáhli dodávku Volkswagen, která při havárii přišla o levé přední kolo, zpět na silnici.

Recidivista vypil část tomboly. Usnul při krádeži

Litobratřice – Patrně nejkurióznější případ krádeže v posledních měsících řeší policisté na Znojemsku.

OBRAZEM: Mladí učí malé děti bruslit. Pod širým nebem vedle fotbalového stadionu

Znojmo – Především mladí lidé a rodiče s malými dětmi využívají v těchto dnech venkovního kluziště v sousedství fotbalového stadionu u Horního parku ve Znojmě.

Lesníci si stromky hlídají. I nátěrem, který páchne

Znojemsko – Předvánočním krádežím stromků předcházejí lesníci štípáním větví i páchnoucími nátěry. Policie si všímá aut, která stromky převážejí. Stromky už jsou navíc v prodeji.

OBRAZEM: Nový městský pivovar Znojmo má požehnání

Znojmo – Po šesti letech se do Znojma vrátila výroba piva. Poté, kdy v červnu roku 2006 oznámila společnost Heineken ukončení výroby piva Hostan, otevřel včera odpoledne své brány široké veřejnosti Znojemský městský pivovar. Ten využívá částečně prostory bývalého pivovaru.

Templštejnem zní smích. Brigádníci z celé republiky ho čistí

Jamolice /REPORTÁŽ/ – Dvacítka dobrovolných brigádníků z celé země pracuje v parném létě na zřícenině hradu Templštejn. Pět hodin denně. Pak se baví.

Chataři se diví. I přes sucho upouští Povodí Moravy vodu z přehrady

Oslnovice – Kvůli odpouštění vody z nádrže vranovské přehrady je na Oslnovicku v Dyji málo vody. Chataři a rybáři se zlobí, že tím skončila sezona. Vodohospodáři se hájí.

Rakouští sousedé lákají na Cibulové slavnosti. Ukáží i největší cibuli

Znojmo, Laa an der Thaya - Vychutnat si tradiční Cibulové slavnosti v dolnorakouském Weinviertelu na česko-rakouských hranicích mohou již brzy v lázeňském městečku Laa an der Thaya také zájemci z Moravy i Čech.

Festival vín VOC nabídne 21 novinek

Znojmo - Ochutnat nově zatříděná vína VOC Znojmo budou již brzy moci lidé ve Znojmě. Příští týden se uskuteční tradiční květnová akce, Festival vína VOC Znojmo. Pořadatelé i letos nabídnou lahodnou gastronomii a pestrý kulturní program, a to nejen na hlavní scéně na Horním náměstí, ale také na speciálních odrůdových ulicích. Na Sauvignonové ulici, Veltlínském náměstí a Ryzlinkovém trhu.

Novinky pevnosti Zatáčka: na unikátní maskování padlo 200 kilogramů barvy

Znojemsko – V novém kabátě, s novými artefakty jako jsou například mapky bojů, různé nákresy a fotografie a dalším překvapením přivítá již brzy návštěvníky pohraničí chvalovická vojenská pevnost Zatáčka. V těchto dnech s přípravami na novou sezonu finišují členové Klubu vojenské historie ROTO Chvalovice.

Novela vyhlášky: Motorové čluny na Vranov nesmí. Majitelé lodí jsou pobouření

Vranovsko - Pobouření vyvolala u některých lidí, jejichž lodě brázdí vody vranovské přehrady, nová vyhláška. Ta se snaží regulovat množství spalovacích motorů na Dyji na Vranovsku.

Vlaky Znojmo – Vídeň: pět let provozu

Znojmo – Především studenti hotelové školy v Retzu a turisté. To jsou hlavní dvě skupiny cestujících, kteří už pět let hojně využívají vlakového spojení na nedávno nově elektrifikované trati ze Znojma do Vídně. Ve vlaku lze vídat skupinky desítek turistů, mimo hlavní sezonu však mezi Retzem a Znojmem ve vagonech takzvané Lasičky sedávají jen jednotliví cestující. Pro dojíždění pendlerů za prací do Vídně se vlaky zatím nevyplácí.

OBRAZEM: Vranov nad Dyjí má nově opravené náměstí

Vranov nad Dyjí - Opravené náměstí ve Vranově nad Dyjí slavnostně otevřeli ve čtvrtek dopoledne představitelé městyse, politici, stavební firmy, církev i obyvatelé Vranova. Novotou zářícímu náměstí požehnal a pokropil svěcenou vodou místní farář Marek Dunda.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda tří aut blokovala dopravu u Blížkovic

Znojemsko – Nehoda tří osobních aut komplikovala v pátek dopoledne dopravu na silnici první třídy číslo 38 mezi Znojmem a Moravskými Budějovicemi. U odbočky na Blížkovice se srazil bílý Passat a modrý Opel. Nedaleko od těchto svou aut stálo další havarované auto, které na přívěsném vozíku vezlo komponenty k bazénům. „Na místě jsou tři zraněné osoby. Pomáháme s naložením poškozených aut," hlásil server jihomoravských hasičů.

Plovoucí stroj čerpá třicet let vodu pro Třebíč

Vranovsko, Třebíčsko /FOTOGALERIE/ - U Orlího hnízda nedaleko Štítar, asi čtyři kilometry proti proudu řeky od hráze vranovské přehrady, již přes třicet let stojí, lépe řečeno plave, výjimečný technický objekt. Řeka Dyje kromě Znojemska zásobuje po patřičné úpravě pitnou vodou také část Třebíčska.

OBRAZEM: Dopravu do Rakouska komplikuje oprava silnice

Znojmo - Až do neděle musí řidiči počítat se zdržením na silnici první třídy číslo I/38 mezi Znojmem a Chvalovicemi. Silničáři tam přímo v takzvaném Vrboveckém dolíku opravují obrusnou část vozovky a pokládají nový asfaltový koberec. Dopravu řídí silničáři kyvadlově v jednom směru.

AKTUALIZOVÁNO

Policie našla pohřešovaného. Mrtvého v rybníku u vesnice Láz

Znojmo, Láz – Policie ukončila pátrání po pohřešovaném muži z Blížkovic. Jeho tělo našli policisté v rybníku u vesnice Láz na Třebíčsku. O ukončení pátrání po pohřešovaném informovala veřejnost znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Centrum Znojma uzavřely opravy. Řidiče čekaly zmatky

Znojmo - Na celý týden mají vodaři kvůli pokračující rekonstrukci vodovodu úřední razítko, že mohou zcela uzavřít křižovatku ulic Bolzanova a Legionářská. Znojemskému deníku to potvrdil ředitel Vodárenské akciové společnosti Zdeněk Jaroš.

Dopravu ve Znojmě komplikují uzavírky

Znojmo - Už druhá silnice, vycházející z kruhového objezdu na výpadovce ze Znojma do Brna, je zcela uzavřená. Silničáři až do čtyřiadvacátého srpna pro veškerý provoz zavřeli část ulice Družstevní. Podle informací, které zveřejnili správci silnic na svých internetových stránkách, opravují v ulici Družstevní povrch vozovky.

Ornitolog: na Znojemsko letos přiletělo méně čápů bílých

Znojemsko - Jen patnáct čapích hnízd evidovali až dosud ornitologové na Znojemsku. Na rozdíl od sousedního kraje Vysočina, kde před deseti lety čápi bílí obsadili celkem osmaosmdesát hnízd a nyní tam odborníci žádají veřejnost o spolupráci při sčítání nepřehlédnutelných ptáků, jihomoravští ornitologové se domnívají, že o všech hnízdech na Znojemsku vědí.

Vranov má novou silnici, podnikatelé vrásky

Vranov nad Dyjí /FOTOGALERIE/ - Od středy mohou řidiči využívat novou silnici na opraveném průtahu Vranovem. Opravy v hlavní sezoně ale potrápily podnikatele.

Lístky na vinobraní jsou už v předprodeji

Znojmo – Dvě stě osmdesát korun zaplatí lidé, kteří si koupí vstupenku na oba dva dny letošního Znojemského vinobraní přímo u bran do města v září. Ušetřit lze už od včerejška v předprodeji. Lístek pak vyjde na dvě stě padesát korun.

Vranov: hotely se bojí mrtvé sezony

Vranov nad Dyjí /INFOGRAFIKA/ - Hluboké vrásky na čele mají už nyní podnikatelé ve Vranově nad Dyjí. Především hoteliéři stále nechtějí věřit tomu, že se průtah městysem bude opravovat v létě.

Vinobraní: Dodavatele hledají až nyní

Znojmo - Teprve v pátek byla zveřejněna soutěž na dodavatele Znojemského vinobraní. Projekty musí firmy odevzdat do konce května, na realizaci zbudou dva měsíce.

Konec strachu: policie dopadla lupiče z Damnic

Znojemsko, Třebíčsko - Policie dopadla šestatřicetiletého muže z Damnic na Znojemsku. Od roku 2006 přepadával se zbraní různé bankovní ústavy. Past sklapla v pondělí v Jemnici. Nyní mu hrozí deset let za mřížemi

Cyklista Roman Meidl tragicky zahynul

Rouchovany, Znojmo /AKTUALIZOVÁNO/ – K tragické nehodě, při které zemřel znojemský sportovec, dlouholetý člen Cyklo klubu Kučera, cyklista Roman Meidl, došlo v neděli před jednou hodinou odpoledne na silnici druhé třídy v katastru Rouchovan na Třebíčsku.

Kasárna: ostudu silnic brzy opraví

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - Katastrofální silnice v Kasárnách se změní k lepšímu. Od poloviny května bude na měsíc uzavřena. Kamiony pojedou přes Citonice.

Do Vratěnína přijede nová záchranka z Jemnice

Vratěnín, Jemnice – K nemocným lidem v nejzápadnější části Znojemska by ještě letos měla vyjíždět záchranka ze sousedního regionu. Kraj Vysočina totiž v Jemnici staví zbrusu nový objekt, ve kterém by od poloviny roku měla fungovat stanice Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina.

OBRAZEM: U Tulešic stojí nová větrná elektrárna

Tulešice /FOTOGALERIE/ – Větrná elektrárna o celkové výšce sto padesát metrů vyrostla v posledním listopadovém týdnu u Tulešic na Znojemsku.

Hostan pivařům nechutná

Znojemsko - Smutní bývalí zaměstnanci, naštvaní štamgasti, rozhození číšníci, kterým pivaři často a zbytečně spílají. V hospodách, restauracích i barech se v poslední době vše točí jen a jen okolo Hostanu, jehož výrobu společnost Heineken přesunula ze Znojma do Brna.

Muž srazil školačky, se stížností neuspěl

Moravské Budějovice/ Znojmo - Zdeněk Čermák z Moravských Budějovic, který ve Znojmě na přechodu pro chodce srazil v prosinci roku 2007 dvě dvanáctileté školačky, neuspěl se svou stížností, již adresoval Ústavnímu soudu.

Znojmo muselo vrátit dotaci. Skoro milion

Znojmo - Úředníci města vrátili téměř milionovou dotaci na stavbu streetové plochy. Kontroverzní skate pool postavilo Znojmo načerno. Nejasnosti rozplétá právník.

Za smrt školaček na rok a půl za mříže

Znojmo/ Třebíčsko- Osmnáct měsíců za mřížemi věznice a čtyři roky bez možnosti usednout za volant. S takovým verdiktem odcházel včera odpoledne od znojemského okresního soudu třiapadesátiletý Zdeněk Čermák z Třebíčska. Ten vloni v prosinci srazil na osvětleném přechodu na Pražské ulici ve Znojmě dvě školačky. Dívky podlehly v nemocnici zraněním hlavy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT